V přestřelce s policisty zahynuli tři členové gangu žoldáků včetně jeho vůdce, jimž byl 49letý bolivijský Maďar Eduardo Rosa Flores, který se začátkem devadesátých let účastnil války za nezávislost Chorvatska. Velel tehdy polovojenské jednotce. Dalším veteránem z balkánských válek byl 58letý zadržený Chorvat Mario Francisco Tasik Astorga.

Zabitý atentátník

Zabitý atentátník
FOTO: Reuters

Druhým zadrženým je maďarský odborník na počítače Elot Toazo. V přestřelce v hotelu, která trvala asi půl hodiny, padli dále Rumun Magyarosi Arpak a Ir Michael Martin Dwyer.

Policie skupinu podezírá, že stála i za útokem na dům kardinála. Neměla chtít zabít jen prezidenta, ale také viceprezidenta Alvara Garciu Lineru a guvernéra Santa Cruz Rubena Costase, který patří k prominentním odpůrcům Moralese. 

Bolivijští policisté odvážejí mrtvá těla žoldnéřů.

Bolivijští policisté odvážejí mrtvá těla žoldnéřů.
FOTO: Reuters

„Teroristická skupina měla svou strategii, neútočit jen na prezidenta a viceprezidenta, ale také na další představitele,“ řekl tajemník ministerstva vnitra Marcos Farfan.

Původně se uvádělo, že žoldnéři měli zabít prezidenta, který je trnem v oku pravici. Costas tuto informaci považuje za podivnou a obvinil vládu, že „inscenuje představení“. [celá zpráva]

Jeden ze zabitých atentátníků

Jeden ze zabitých atentátníků
FOTO: Reuters

Vyloučit ale nelze ani prostou snahu destabilizovat situaci, nebo jiný, nepolitický cíl, vedený například ze strany narkomafie, protože Bolívie je také producentem koky.