"Skupina s Novotným převážela do Evropy hlavně mláďata vzácných zvířat a především vejce exotických ptáků, například papoušků, která měli pašeráci v letadle uvázaná na těle," uvedla vicekonzulka.

Konzulát očekává, že se mu už v pondělí podaří se zadrženým Čechem kontaktovat ve věznici v Riu de Janeiro, kam byl převezen. Podle brazilských zákonů mu hrozí až deset let vězení. Podezřelí jsou také další tři Češi, jeden Švýcar a jeden Portugalec.

Některé jedince žádaných zvířat převáželi pašeráci na falešné dokumenty, jiné tajně ve speciálně upravených kufrech. Pašování se týkalo především některých druhů ptáků, hadů, jaguárů a opic. Mnohá zvířata během převozu zahynula.

Vyšetřování případu začalo již loni v lednu a postupně do něj byly zapojovány policie i z dalších zemí, včetně české. Pašerácká síť působila celkem v pěti brazilských státech. Mezi zadrženými jsou nejméně čtyři policisté, kteří se podíleli na ilegálním prodeji vzácných zvířat, a také činitelé autobusových společností, kteří zajišťovali tajný převoz zvířat na letiště.