O uplynulém víkendu přišlo na svět 40 000 plůdků kostlína mexického (Atractosteus tropicus) v jedné z laboratoří na karibském pobřeží Kostariky. Iniciativu vyvinula Národní univerzita, která na projektu spolupracovala s rybolovným a vodohospodářským institutem a ministerstvem životního prostředí.

Reprodukční technika spočívá v zavedení umělého hormonu samičce, jež je tak stimulována, aby nakladla jikry v říčních rostlinách umístěných v nádrži. Teprve pak jsou vajíčka oplodněna předem vybranými samečky.

Po 50 hodinách se vylíhne potěr, jejž dva dny vědci vyživují maličkými korýši a poté stravou bohatou na proteiny.

"Doufáme, že touto technikou zlepšíme populace této rybky, tedy vysazením nových jedinců v různých řekách," vysvětlil v deníku La Nación biolog Álvaro Otárola. Zdůraznil, že je to poprvé, co byla v laboratoři reprodukována některá z původních ryb Kostariky.

Hlavní populace kostlína mexického, který je jako druh ohrožen vyhynutím, obývá vody národní rezervace Caňo Negro v severní části středoamerické země.
Kostlín se 150 miliónů let prakticky nevyvíjel a má jedinečné rysy: například plynný měchýř, který funguje zároveň jako plíce, prodlouženou čelist připomínající trumpetku, jež je vybavena několika řadami ostrých zoubků, či zářivé šupiny ve tvaru kosočtverce. Kromě toho má v hlavě četné kosti a velmi vyvinuté zuby. Na hřbetě je olivově zelený, v břišní partii bílý až žlutý. Na zádech má tmavé kulaté skvrny.
Největší hrozbou pro jeho existenci je rybolov, jelikož v severní Kostarice patří k nejvíce konzumovaným rybám. Ohrožuje jej také ale ničení a znečišťování životního prostředí.
Profesionální rybáři mají kostlína rádi kvůli jeho masu, jeho šupiny i kosti jsou zase využívány pro výrobu uměleckých řemeslných výrobků.
Tato až metr dlouhá ryba je dravec, který se živí jinými rybami ve sladkých vodách Střední Ameriky a Mexika.