„Každý stát má jakou svou primární službu chránit svou vlastní populaci před strádáním a porušováním lidských práv,“ řekl papež.  Ocenil přitom význam Charty OSN. 

Hovořil také o významu lidského ducha a potřebu harmonie v normálním životě. Dodal ale, že řada lidí stále strádá.

Nepřímá kritika USA
Vyjádřil i obavy nad tím, že konflikty ve světě nejsou řešeny na základe souhlasu většího počtu zemí. "Mezinárodní souhlas zůstává v krizi, protože je stále podřízen rozhodování malého počtu (zemí)," prohlásil papež ve svém prvním projevu na půdě OSN, který je považován za jeho skutečný vstup na mezinárodní politickou scénu.

I když nezmínil žádnou konkrétní zemi, nepřímo se tak dotkl Spojených států, které v roce 2003 přistoupily k invazi do Iráku i přes nesouhlas Rady bezpečnosti OSN.

Papež přiletěl ráno z Washingtonu, kde jeho dosavadnímu pobytu dominovalo téma sexuálního zneužívání dětí katolickými duchovními.

Benedikt se za to od úterý třikrát veřejně omluvil, vyzval americké katolíky, aby církvi pomohli zahojit bolavé rány, a sešel se s pěticí dnes už dospělých mužů, kteří tvrdí, že se jako chlapci stali oběťmi pedofilních kněží.  S každým postiženým strávil papež několik minut o samotě. Podle jeho slov měli někteří účastníci schůzky slzy v očích.