„Celý svět, včetně Spojených států, se stal bezpečnější. Odstranění Saddáma (Husajna) od moci bylo správné rozhodnutí. Odstranili jsme před pěti lety tyrana, osvobodili zemi a zachránili milióny lidí od utrpení. Jsem na to hrdý,“ řekl americký prezident.

„Saddámovy mučírny a vězení jsou zavřeny. Saddám už neútočí na své sousedy střelami, už nemůže platit sebevražedným útočníkům a jejich rodinám ve Svaté zemi“.

Dodal, že spojenecký postup v prvních dnech po invazi byl neúspěšnější vojenskou kampaní v dějinách. „Byla to lehká část války, i když snadná nebyla,“ pokračoval Bush s tím, že i když se Husajn vzdal, extremistické elementy ne. „Stáhly se a začaly verbovat k novým útokům,“ řekl Bush.

Proto prý USA vyslaly posily. „Kdybychom nejednali, strávilo by násilí Irák a začalo by se šířit v genocidních vlnách. Celá země se mohla rozpadnout a Irák upadnout do sektářské války“, řekl Bush s tím, že boj, který neskončil, není jednoduchý ani laciný.

„Boj o Irák je vznešený, je zapotřebí a skončí vítězstvím.“

„Bitva o Irák je finančně náročnější, než jsme očekávali. Nikdo se nebude přít, že ta válka nestála málo. Ty výdaje jsou ale nezbytné. Vytlačením extremistů naše síly už pomohly vytvořit mladou demokracii. Iráčané se sami postavili teroristům a uspořádali první demokratické volby,“ vyčetl částečné úspěchy irácké vlády Bush s dodatkem, že spojenci zabránili, aby se vraždění v ulicích Bagdádu neproměnilo ve vraždění v amerických ulicích.

Válka přišla USA nejméně na 500 miliard dolarů (8 biliónů korun), zřejmě na tři bilióny.

Čtěte také: I pět let po invazi se v Iráku denně bojuje

Demokraté s Bushem nesouhlasí

Demokratičtí kongresmani se v hodnocení války s Bushem rozcházejí. "Při příležitosti tohoto neradostného výročí stojí za to vzpomenout si, jak jsme se do této situace dostali a zamyslet se nad tím, jak se z ní zase nejlépe vymanit," citovala agentura AP demokratického zákonodárce Johna Dingella. Podle něj nyní leží zodpovědnost za věci, které v Iráku zbývá dořešit - totiž ukončení sektářského násilí v zemi nebo nalezení politické shody v klíčových tématech - na irácké vládě.

V Iráku je v současnosti 158 000 amerických vojáků, po plánovaném červencovém stažení části posily z minulého roku by jich tam mělo zbýt kolem 140 000. Očekává se, že Bush podpoří doporučení velitele amerických sil v Iráku Davida Petraeuse nestahovat další vojáky z Iráku nejméně do září. To se však netýká již víceméně odsouhlaseného stažení asi 10 000 vojáků, kteří byli do Iráku posláni minulý rok coby dodatečné posily.