Přístroj zvaný backscatter na rozdíl od dosavadních rámů, které nedokážou zjistit například keramické nože, plastické trhaviny nebo výbušniny v tekutém stavu, je schopen pomocí slabého rentgenového záření ukázat předměty nejen z kovu, ale z jakéhokoli materiálu.

V USA se už používá ve věznicích nebo na hraničních přechodech k hledání drog. Zkušenosti s nimi má i londýnské letiště Heathrow.

Kritici se bojí zneužití

Ochránci občanských svobod se obávají, že až se tento způsob bezpečnostních kontrol rozšíří, budou se snímky nahých těl zneužívat. "Uvidíme je po celém internetu. Tyto obrázky budou mít vysokou komerční hodnotu," varuje Randy Null z ACLU.

TSA ovšem tvrdí, že snímky nebude možné uchovávat, tisknout nebo kamkoli odesílat a že přístroj je smaže okamžitě poté, co cestující opustí kontrolní stanoviště. Nikdo jiný kromě pracovníka u monitoru umístěného na vzdáleném místě je údajně nebude moci vidět.

Na letišti ve Phoenixu a začátkem příštího roku i na několika dalších letištích budou navíc používány pouze k druhotné kontrole, tedy poté, kdy cestující vzbudí podezření při klasické kontrole. I tehdy bude mít ale na vybranou, zda projde rentgenem, nebo se podrobí osobní prohlídce, tvrdí TSA.