Když deník The Washington Post jako první pustil do oběhu, že viceprezident se v polovině příštího roku stane pošesté dědečkem, oznámila jeho kancelář stručně, že se s manželkou na další vnouče těší, aniž by upřesnila okolnosti těhotenství.

Mary Cheneyová (37) žije už 15 let s Heather Poeovou (45), nikdy se svojí sexuální orientací netajila a naopak veřejně vystupovala proti snaze Bílého domu definovat v ústavě manželství pouze jako svazek muže a ženy.

Už jen to bylo pro jejího otce velkým politickým dilematem. Nyní je tu nový problém: Mary bude vystavena situaci, že její dítě nebude mít ochranu, jaké požívají potomci heterosexuálních rodičů, tvrdí Jennifer Chrislerová z organizace Family Pride. "Dědeček Cheney bude určitě mít do konce života bezesné noci, když bude přemítat o nenapravitelných škodách, které on a jeho administrativa způsobili miliónům amerických homosexuálních a lesbických rodičů a jejich dětem," řekla Chrislerová.

Nad Maryiným rozhodnutím stát se matkou se pohoršují konzervativní kruhy a označují to za neodpovědný krok, protože dítěti bude chybět otec. Obě partnerky nyní žijí ve Virginii, která se však právě přiřadila k 27 státům Unie se zákazem sňatků homosexuálů. Chce-li proto Heather získat k dítěti právní vztah, musí se obě ženy přestěhovat jinam. Mary pomáhala otci před dvěma lety ve volební kampani a nyní je viceprezidentkou přední internetové společnosti AOL. Její starší sestra Elizabeth, vysoká činitelka státního departmentu, je nyní doma s pátým dítětem.