Manžel Plameové, diplomat Joseph Wilson, už dříve řekl, že představitelé Bushovy administrativy prozradili jméno jeho ženy médiím, aby ho zdiskreditovali za jeho kritiku Bushovy irácké politiky. Šlo podle něj odvetu za to, že veřejně uvedl, že Irák neusiloval v Africe o získání obohaceného uranu, jak tvrdila Bushova vláda. Kromě Rovea a Cheneyho manželé žalují i dalšího Bushova někdejšího poradce Lewise Libbyho a deset dalších nejmenovaných představitelů administrativy či jejich spolupracovníků. Libbymu hrozí v případě, že ho soud uzná vinným, až 30 let vězení.

Aféra "Plamegate"

Takzvaná aféra "Plamegate" podle tisku ukázala na pokračující válku mezi CIA, Bílým domem, ministerstvem zahraničí a Pentagonem v otázce, kdo lhal o tom, že předválečný Irák disponoval zbraněmi hromadného ničení. Právě tento argument byl jedním z rozhodujících při přesvědčování Američanů o nezbytnosti vojenské operace. Zbraně tohoto druhu se ovšem v Iráku nenašly.

Plameová doprovázela manžela na cestě do Nigeru, kde pátrali po dodávkách jaderného paliva pro Irák. Ačkoli vládu Wilson informoval, že nic takového nemůže potvrdit, informace o údajných dodávkách se nakonec objevila v roce 2003 v Bushově zprávě o stavu Unie. Bílému domu se za to od Wilsona dostalo veřejné kritiky.