Ve středověklu bylo běžné, že lidé stavěli morové sloupy, které připomínaly utrpení při epidemiích černé smrti. 

"Památník bude tvořit labuť připravující se k letu. Jeho odhalení naváže na vypuštění na svobodu 79 ptáků, u kterých veterinární vyšetření nepotvrdila výskyt onemocnění," uvedl Andrzej Szmak, který se zabývá propagací města. Postavení bronzové či měděné sochy by v přepočtu mělo stát několik desítek tisíc korun a radnice počítá s tím, že na ni přispějí sponzoři. Socha by měla stát na Filadelfském bulváru.

Právě tam letos 5. března lidé objevili mrtvé labutě nakažené virem ptačí chřipky. Veterináři poté izolovali hejno stovky opeřenců. Většinu z nich vypustili na svobodu, 32 ptáků ale museli uspat.¨

Toruň byla prvním polským městem, ve kterém veterináři letos objevili ptáky nakažené virem H5N1 ptačí chřipky. Tento virus může být smrtelně nebezpečný i pro člověka. Tři mrtví opeřenci leželi na břehu řeky Visly nedaleko centra města. Policie poté uzavřela nábřeží Visly a některé ulice. V Toruni se objevily dezinfekční rohože, přes které projížděla auta. Rohože měly zabránit dalšímu šíření viru.