Vybudování pozemní protiraketové základny vyčíslili odborníci na 56 miliónů dolarů, tedy asi 1,2 miliardy korun. O tuto částku už také Pentagon požádal Kongres. Obranný štít má být v provozu do roku 2011, bude disponovat deseti střelami, které mají likvidovat střely z Íránu nebo Severní Koreje.

Základna by se měla stát další součástí amerického protiraketového "deštníku", jehož hlavní články USA vybudovaly na Aljašce nebo na Marshallových ostrovech.

Rusko s projektem nesouhlasí

Plán na vybudování protiraketové základny ve střední Evropě naráží na rozhodný odpor Ruska. Náčelník Generálního štábu ruské armády Jurij Balujevskij řekl polskému listu Gazeta Wyborcza, že Moskva s případným vybudováním štítu nic nenadělá.

"Měli byste ale vědět, co vás čeká," upozornil Balujevskij země, na jejichž území by mohla základna stát. "Rusko neplánuje jaderný konflikt s USA. Tyto země ale pochopitelně zvyšují své riziko," dodal Balujevskij.

V Česku se prý o štítu nemluví kvůli volbám

Američtí představitelé podle IHT uvedli, že v České republice se o možnosti vybudování americké protiraketové základny nemluví, protože by téma mohlo ovlivnit volby Sněmovny.

"Česko se snažilo vyhnout veřejné diskusi o tomto projektu z obavy, že by se to mohlo stát otázkou v červnových parlamentních volbách. Výsledkem bylo, že američtí představitelé se zdrželi otevřených hovorů o možné základně na českém území. Zůstalo to však možností, o které se obě strany rozhodly hovořit soukromě," citoval IHT nejmenovaného amerického představitele.

Česko žádný návrh neobdrželo

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek však jakákoliv dvoustranná jednání České republiky s USA na téma zbudování základny popřel. "Žádný konkrétní návrh na stole není, není o čem jednat," sdělil Novinkám Čírtek.

Podle mluvčího američtí experti pouze seznamují úředníky ministerstev obrany všech členských států EU s tím, že by někdy v budoucnu mohli navrhnout, aby v Evropě stála základna. "Kdyby byl na stole konkrétní návrh, museli by o něm jednat i politici a musel by projít veřejnou diskuzí. V této souvislosti připomínám, že přítomnost cizích vojáků na území ČR musí podle Ústavy schválit nadpoloviční většina poslanců i senátorů," dodal Čírtek.

Protiraketový deštník má své kritiky

V USA někteří kritici poznamenávají, že systém protiraketové obrany není stále technicky dotažený do konce a spolehlivý.

Šéf amerického úřadu pro raketovou obranu Henry Obering v pondělním IHT ujistil, že vše bude funkční v době spuštění systému. Zdůraznil, že projekt je nezbytný kvůli možným budoucím hrozbám, především ze strany Severní Koreje a Íránu.