"Vzorky byly odebrány z uhynulých ptáků nalezených u Kábulu a Džalalabádu, dalších šest vzorků z Kandaháru a Kunduzu bylo negativních. Všechny byly zkoumány v laboratořích FAO v italské Padově," uvádí se ve zprávě afghánské vlády a FAO. 

Barma přišla s přiznáním pozdě

Zprávy o tom se objevily v zahraničním tisku už ve středu. Barmský veterinární úřad vydal ve čtvrtek prohlášení, že ve čtyřech místech byla od února detekována ohniska nemoci, s podezřením, že jde o ptačí chřipku. Postižena je oblast Mandalaje a Sagaingu.

"Počínaje prvním týdnem v únoru až do počátku března se objevila ohniska nemoci u kuřat s podezřením, že jde o ptačí chřipku," uvádí se v oficiálním prohlášení veterinární správy. Ta přisoudila rozšíření nemoci tažným ptákům. Barma (nyní Myanmar), sousedí s Thajskem a Čínou, kde se nemoc objevila už v roce 2004.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) už v pondělí oznámila, že od barmského veterinárního úřadu dostala informaci o podezření na výskyt ptačí chřipky u města Mandalaj. Státem tvrdě kontrolovaná média však o tom až do čtvrtka neinformovala. Nebyla tudíž an i vyhlášena doporučovaná omezení.

Barma, kde vládne vojenská junta, neuvedla, zda byl v zemi zjištěn virus H5N1. Není ani jasné, zda uhynulou drůbež testovala nezávislá laboratoř.