Rita, podobně jako Katrina, totiž ukázala na nedostatečně připravené plány na nouzové situace. "Od Los Angeles po Boston, od Seattle po Miami jsou plány na přemístění, ubytování a nasycení statisíců prchajících v nejlepším případě v zárodku a v nejhorším případě úplně chybějí," napsal v neděli deník The New York Times.

Jak ukázal exodus z Houstonu, dálnice se na mnoha místech rychle ucpou, panuje zmatek a policejní síly jsou brzy vyčerpané. New Orleans při Katrině nabídl ještě horší příklad, když se chudí lidé bez vlastní dopravy musejí postarat sami o sebe ve městě bez základních služeb nebo bezpečnostních sil, uvedl list.

Komplikovaný návrat

Na to, zda jsou plány připravené dobře, ukážou i nadcházející dny, kdy se milióny lidí evakuovaných z pobřežních měst do vnitrozemí začnou hromadně vracet domů, ačkoliv jim tam dosud nejde proud, nefungují služby, v obchodech nejsou čerstvé potraviny a čerpací stanice jsou na suchu. Zatím je však orgány od návratu odrazují, lidé však mají strach z rabování a chtějí hlídat svůj majetek.

Na dálnicích se dají znovu čekat vyčerpávající mnohahodinové zácpy, které Texasané zažili v polovině minulého týdne, když prchali před Ritou. Úřady se nepoučily z Louisiany a neumožnili jet na sever ve všech pruzích dálnic, čímž by se při útěku před Katrinou podařilo předejít většímu chaosu.