Na jihu Bavorska je přes pokles hladiny řeky Dunaj povodňová situace ještě na mnoha místech napjatá. Dnes ráno se dostala povodňová vlna do Řezna, avšak nezpůsobila žádné větší škody. Úřady počítají s výraznějším poklesem vody až večer.

V Deggendorfu, kde se Isar vlévá do Dunaje, nehrozí přes značné zvýšení hladiny řeky podle úřadů žádné větší nebezpečí.

V Kelheimu v noci voda poklesla. Značným úsilím se podařilo zabránit zaplavení známého klášterního kostela ve Weltenburgu. Po proudu Dunaje nad Pasovem ještě hladina řeky pomalu stoupá. Na úrovni města Straubing se počítá s vyvrcholením přílivové vlny během dne.

V Pasově je úroveň hladiny řeky neměnná a dosahuje 8,4 metru. Na řece Isar mezi Mnichovem a Landshutem je hlášen pokles hladiny. K nejvíce ohroženým nyní patří opatství benediktýnů Weltenburg.

V Rakousku se uklízí

V rakouských Tyrolích pokračuje odklízení následků povodní, při nichž hasičům pomáhají vojáci a dobrovolníci. V silně postiženém tyrolském Paznauntalu, kde záplavy uvěznily na 5000 turistů včetně zahraničních, jsou již průjezdné první úseky silnic.

I v dalších zónách postižených záplavami jsou mnohé silnice již sjízdné a další budou zprůjezdněny během dneška. Je však třeba počítat s omezeními. Rakouští meteorologové navíc předpovídají další srážky.

Ve Švýcarsku už jezdí vlaky

V noci na dnešek pršelo i ve Švýcarsku, ale nebyly hlášeny žádné další problémy. Přes zklidnění povodňové situace úřady ještě nehovoří o tom, že se situace dostává do normálu. Ode dneška jezdí vlaky na trase mezi Basilejí a jižním kantonem Ticinem. Pro železniční dopravu byl již ve čtvrtek otevřen Gotthardský tunel.

V kantonu Bern pozvolna klesá hladina jezer. Thunské jezero mělo dnes ráno jen o 77 centimetrů více než je normál a Brienzské jezero o 20 centimetrů více.