Miloš Sázel z Ústavu leteckého zdravotnictví uvedl, že smrt způsobil pravděpodobně pokles tlaku a nedostatek kyslíku. "V těchto případech lidé záhy upadnou do bezvědomí a dál už o ničem neví," řekl.

Podle něj nejde o bolestivou smrt. Následkem nedostatku kyslíku mozek postupně omezuje svou činnost a zhruba po dvou minutách člověk upadne do bezvědomí. Tělo sice ve výšce kolem deseti kilometrů, kde se teplota pohybuje kolem minus 50 stupňů, postupně promrzá, ale umírající o tom už neví. Samotný mráz by při dostatku kyslíku mohl způsobit smrt až po několika desítkách minut, upozornil Sázel.

Moderní letadla by si ale měla s podobnou nehodou poradit. Sázel potvrdil slova dalších odborníků na letectví, že okolnosti havárie jsou velmi neobvyklé. "Obvykle si stačí nasadit kyslíkovou masku a počkat pět minut, než letadlo klesne do nižší výšky, kde se dá normálně dýchat," řekl Sázel.

Našlo se zatím 119 těl

Podle informací kyperské vlády na palubě zahynulo všech 121 osob: 104 Kypřané, dvanáct Řeků, čtyři Arméni a jeden Němec. Zveřejnění seznamu předcházel souhlas tamního ministerstva dopravy.

Řecké úřady dnes oznámily, že se již podařilo najít ostatky 119 ze 115 cestujících a šesti členů posádky. "Mezi oběťmi je asi jednadvacet dětí ve věku od čtyř let," poznamenal představitel řeckého ministerstva zdravotnictví.

Počet dětí na palubě neznámý

Kyperský konzul v Praze Petros Mavrikios uvedl pro německou tiskovou agenturu DPA, že do Prahy letělo kolem 20 osob mladších 16 let. Poukazoval na policejní zdroje z Kypru.

Média přitom informovala, že do Prahy směřovalo 48 kyperských dětí. Spekulovalo se o jejich účasti na fotbalovém utkání.

"Číslo opakovaně uváděly sdělovací prostředky, ale já je nejsem schopen nyní potvrdit," uvedl. Mavrikios v této souvislosti dnes konstatoval, že na palubě letadla byla asi dvacítka mladistvých a nezletilých. Doprovázeli je jejich blízcí.

Čeká se na oficiální seznam

Společnost Helios Airways zatím neuveřejnila přesný seznam obětí leteckého neštěstí, při němž v neděli zemřelo 121 osob. Stroj směřoval z kyperského města Larnaca přes Atény do Prahy.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR v této souvislosti uvedlo, že nemá ke složení cestujících nové podrobnosti.

Společnost Helios Airways zahájila lety do Prahy minulý rok v březnu. Reagovala tak na zájem Kypřanů o Česko.