"Naše země stojí před velkými úkoly, naše budoucnost a budoucnost našich dětí je ve hře. Milióny lidí nemají práci ... V této vážné situaci potřebuje naše země vládu, jež může své cíle prosazovat vytrvale a usilovně ... a má podporu spolehlivé a akceschopné většiny ve Spolkovém sněmu," vysvětlil Köhler v televizním vystoupení, proč se rozhodl Spolkový sněm rozpustit.

Vypsání nových voleb podporuje i veřejnost. Podle televize ARD si 78 procent lidí myslí, že prezidentův krok je správný. Řádné volby se měly konat až o rok později, na podzim 2006.

Doposud tedy uspěl plán kancléře Gerharda Schrödera, který 1. července úmyslně prohrál poslanecké hlasování o důvěře vládě a odstartoval tak ústavní proceduru vedoucí k předčasným volbám. [celá zpráva]

"Velmi vítám toto suverénní rozhodnutí," reagoval dnes na vypsání voleb kancléř, který se předčasně vrátil z dovolené u své rodiny v Hannoveru.

Kampaň už začala

Poukázal na to, že většina voličů si nové volby přeje. "Na podzim se dostanou ke slovu a řeknou, kam chtějí, aby naše společnost směřovala," podotkl Schröder, jehož projev už se nesl v duchu předvolební kampaně: "Ve volbách v září budu kandidovat a dělám to s vědomím, že reformy, jež jsem zahájil, ať už ve zdravotnictví, v oblasti důchodů nebo v oblasti pracovního trhu jsou správné a nutné."

Podobně vystoupila jeho soupeřka, kancléřská kandidátka křesťanské opozice a šéfka CDU Angela Merkelová: "Obracím se na občany a vyzývám je, abychom využili tyto volby k novému začátku. Německo má velké šance, které nechává ležet ladem," apelovala kandidátka opozičního bloku CDU/CSU, který je favoritem voleb a v průzkumech veřejného mínění získává okolo 42 procent hlasů.

Kancléř prosazuje volby i přesto, že jeho SPD získává v průzkumech okolo 27 procent hlasů a nemá moc nadějí na úspěch.

Regionální porážka

Schröder, který se pro předčasné hlasování rozhodl po květnové regionální volební porážce SPD v lidnatém Severním Porýní-Vestfálsku, nechce další rok bojovat proti klesající podpoře veřejnosti nespokojené s reformami vlády. A ani s vlastní stranou znepokojenou pádem preferencí. Dává přednost rychlému zjištění, jakou podporu vláda skutečně má.

Cestu k novým volbám ještě může překazit ústavní soud. Vykonstruovaná vládní krize je totiž z hlediska ústavnosti sporná a nejméně dva poslanci si chtějí stěžovat u ústavního soudu.

"Myslím, že (prohrané) hlasování o důvěře nebylo poctivé," vysvětlila to dnes v televizi ARD Jelena Hoffmannová (SPD).

Dospějí-li ústavní soudci k názoru, že prezident jednal protiústavně, může to znamenat konec Köhlerovy politické kariéry staré něco přes rok. Kancléři by to přineslo tři nové možnosti. Mohl by zůstat v úřadě do řádných voleb příští rok, mohl by odstoupit a volby by se pak konaly po neúspěšné volbě nového kancléře v parlamentu, nebo by mohl žádost o důvěru zopakovat.