"Ať už jednání začne na jakékoli úrovni za číkoli přítomnosti, musí to odrážet názory a myšlenky všech sousedů v oblasti," prohlásil Powell.

Rozhovory by měly vyřešit narůstající konflikt, který vznikl, když Pchjongjang loni na podzim přiznal, že porušuje svůj smluvní závazek a pokračuje v programu, jež by mohl být zneužit k vývoji jaderných zbraní. Konflikt se vyostřil natolik, že hrozí přerůst v novou korejskou válku.

Ačkoli obdobné usmiřovací konference mohou trvat vzhledem k negociačním praktikám běžným v Asii velmi dlouho, politici i pozorovatelé označují samu dohodu o jejich konání za průlom.

USA ustoupily

Až dosud USA totiž trvaly na tom, aby se rozhovorů o severokorejském jaderném programu účastnily i obě Koreje, Japonsko, Čína a Rusko, zatímco představitelé Pchjongjangu tvrdili, že chtějí jednat výhradně s Američany. Nynější kompromis ponechává u stolu pouze Číňany, nejbližší spojence Pchjongjangu v regionu, kteří mají být - podle listu New York Times - plnoprávným účastníkem diskuse.

Jihokorejský ministr zahraničí Jun Jung-kuan prohlásil, že ačkoli se Soul rozhovorů nezúčastní, plně je podporuje, neboť považuje samotné jejich zahájení za "záležitost prvořadého významu".