Saddám podle ministra Sahháfa uvedl, že bitva o Bagdád rozhodne o osudu války s USA a Británií. Vyzval proto obyvatele města, aby odolávali nepříteli. Když se udrží metropole, agresoři prohrají a odejdou ze všech iráckých území, která znesvětili, citoval Sahháf prezidenta.

S nepřítelem se utkáme, vzkázal Husajn

"Nepřítel se pokouší vstoupit do Bagdádu. Nechť každá rodina v Bagdádu je ujištěna, že naši bojovní muži se utkají s nepřítelem. Iráčané jsou odhodlaní porazit americko-britskou koalici u bran naší metropole," stojí v tomto třetím Saddámově zprostředkovaném prohlášení od zahájení války 20. března.

Většina lidí v Bagdádu je však dnes bez elektřiny a nejspíš nemohla sledovat krátké ministrovo vystoupení. Text prohlášení má ale opakovat také místní rozhlas, poznamenala agentura Reuters.

USA si myslí, že záběry jsou z dřívější doby

Záběry iráckého vůdce Saddáma Husajna z posledních dnů, které se objevily v irácké televizi, považuje americké ministerstvo obrany za staré snímky z dřívější doby. Informovala o tom americká zpravodajská televize CNN.

Záznamy, které se v irácké televizi v uplynulých dvou týdnech objevily, jsou podle přesvědčení expertů z Pentagonu pouhé archiválie. Saddám vydal v posledních dnech několik prohlášení, ve kterých většinou vyzýval k odporu proti útočícím americko- britským jednotkám a k rozpoutání svaté války proti invazi a chválil vojáky své země. Většinou je ale četli hlasatelé nebo ministr informací Muhammad Saíd Sahháf.

Dvakrát od zahájení války, a to na jejím počátku vystoupil irácký prezident na obrazovce osobně. Neustále se mimo jiné vracejí spekulace, zda je Saddám vůbec ještě naživu. Televize také často ukazuje záběry z domnělých schůzí vlády nebo vojenských činitelů, kterým diktátor předsedá. V reakci na šířící se spekulace se dnes pokusil zarazit irácký ministr zahraničí Nádží Sabrí. "Saddám Husajn je živý," uvedl.