Analytická společnost New Knowledge a také tým Oxfordské univerzity spolupracující s analytickou firmou Graphika se shodly se závěry amerických tajných služeb, že stopy vedou k ruské Agentuře pro výzkum internetu (AII). Ta bývá označována jako trollí farma. Analytici navíc zjistili, že internetoví trollové, tedy provokatéři v diskusích na webu, v šíření propagandy pokračují.

„Tyto útoky jsou mnohem provázanější, rafinovanější a rozšířenější, než bylo dosud odhaleno,” uvedl podle agentury Reuters senátor Mark Warner, který je nejvýše postaveným demokratem v senátním výboru pro kontrolu tajných služeb.

Rozdělování společnosti

Republikánský předseda výboru Richard Burr konstatoval, že závěry analýz ukazují, jak agresivně se Rusko snažilo rozdělit Američany kvůli rase, vyznání či politickému přesvědčení.

Jistá skupina ruských trollů povzbuzovala separatistická hnutí v Kalifornii a v Texasu. Další odnož se zase snažila na jedné straně přinutit příznivce pravice zaujmout ostřejší a kontroverznější názory, na druhé straně pak přesvědčit černochy, aby volby bojkotovali, případně se jim snažila podsunout špatný návod, jak hlasovat.

Po zvolení republikánského kandidáta Donalda Trumpa prezidentem se trollové zaměřili na Američany hispánského původu, u kterých se snaží vyvolat nedůvěru v americké úřady.