„Manévry jsou určeny k tomu, aby zastrašily potenciální nepřátele a přiměly je důkladně zvážit rizika útoku na naši zemi,“ uvedla švédská armáda.

Švédská armáda opakovaně poukazuje na vážnost bezpečnostní situace v regionu s ohledem na „rostoucí tlak“ Ruska na pobaltské státy Estonsko, Litvu a Lotyšsko a ruskou anexi Krymu.

I za účasti armád zemí NATO

Švédské manévry zvané Aurora 17 se budou odehrávat převážně kolem švédského strategického ostrova Gotland v Baltském moři a v oblastech kolem švédské metropole Stockholm a kolem města Göteborg.

Do cvičení se zapojí kromě švédských vojáků také 1000 příslušníků americké armády i vojáci z dalších zemí NATO, jako je Dánsko, Norsko, Francie, Estonsko či Litva. Účastnit se budou také vojáci z Finska, které stejně jako Švédsko není členem Severoatlantické aliance.

Rusko-běloruské cvičení

Rusko a sousední Bělorusko rovněž chystají v tomto týdnu mohutné společné vojenské cvičení Zapad 17. To začne ve čtvrtek poblíž hranic s Estonskem, Litvou a Lotyšskem.

Rusko-běloruské cvičení minulý týden zkritizovala německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová — poukazovala při tom na vysoký počet vojáků, kteří se ho mají účastnit. [celá zpráva]

Ukrajinský prezident Porošenko se pak nechal slyšet s obavami, že se Rusko chystá k „útočné válce kontinentálního rozsahu“ a že pod pláštíkem cvičení mohou vzniknout nová útočná uskupení ruských vojsk určená ke vpádu na Ukrajinu.  [celá zpráva]

Protest proti cvičení Aurora 17, který ve švédském Stockholmu uspořádala organizace „Do NATO ne“. Nápis na zádech demonstranta hlásá „NATO, prosím, odejdi“.

Protest proti cvičení Aurora 17, který ve švédském Stockholmu uspořádala organizace „Do NATO ne“. Nápis na zádech demonstranta hlásá „NATO, prosím, odejdi“.

FOTO: Tt News Agency, Reuters

Švédsko není členem NATO a má tradici vojenské neutrality. Švédská veřejnost je dlouhodobě proti členství v NATO, podpora vstupu do aliance ale v poslední době narůstá. Podle loňského průzkumu veřejného mínění by teď pro vstup byl každý třetí Švéd.