Hlavní obsah
Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Gleb Garanich, Reuters

Rusko se chystá k útočné válce kontinentálního rozsahu, varoval Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko doufá v úspěšná jednání se západními spojenci o dodávkách obranných zbraní, a to i kvůli hrozbě, že by Rusko mohlo po vojenském cvičení Západ 2017 vpadnout na Ukrajinu a rozpoutat válku se Západem.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Gleb Garanich, Reuters
Rusko se chystá k útočné válce kontinentálního rozsahu, varoval Porošenko

Kyjev obviňuje Rusko z okupace Krymu a části Donbasu na východě Ukrajiny, kde vládní vojska třetím rokem bojují s proruskými separatisty. Moskva popírá zapojení do konfliktu, který si vyžádal na 10 tisíc mrtvých. Rusové naopak podezírají vedení v Kyjevě, že se prý stále více přiklání k pokušení vyřešit konflikt v Donbasu silou.

„Dosud nejsou žádné známky, že by Moskva byla ochotna stáhnout se z Donbasu či odejít z Krymu. Ale je stále více důkazů, že se chystá k útočné válce kontinentálního rozsahu,“ řekl Porošenko ve čtvrtek v ukrajinském parlamentu.

Tisíce vojáků v rámci cvičení Západ 2017 

Argumentoval i tím, že pod pláštíkem cvičení mohou vzniknout nová útočná uskupení ruských vojsk určená ke vpádu na Ukrajinu. K ukrajinským hranicím se již přiblížilo či blíží 7000 nákladních vagónů s ruskými vojáky a vojenskou technikou – a není zaručeno, že se po manévrech vrátí zpět do kasáren. Proto Ukrajina zesílila kontrolu na hranicích.

BEZ KOMENTÁŘE: Vojenská přehlídka v Moskvě ke Dni vítězství

Foto: Reuters

„Nynější cvičení jsou mnohem větší (než obvykle). Je zjevné, že Kreml prověřuje, nakolik jsou k velké válce se Západem připraveny nejen ruské ozbrojené síly, ale i celý ruský stát,“ prohlásil ukrajinský prezident a citoval amerického senátora Johna McCaina, že Rusko představuje mnohem větší hrozbu než teroristická organizace Islámský stát, která – na rozdíl od Ruska – nemá vojenské možnosti, technologie a odhodlání ovládnout svět.

Moskva a Minsk před rusko-běloruskými manévry Západ 2017, které budí obavy sousedů, ujišťují, že se nechystají nikoho napadnout, cvičení má prý mít převážně obranný charakter.

Náměstek běloruského ministra obrany Oleg Bělokoněv na konferenci ke cvičení Západ 2017

Foto: Vasily Fedosenko, Reuters

Cvičení Západ 2017 se má ve vojenských prostorech v Bělorusku a Rusku konat od 14. do 20. září za účasti necelých 13 tisíc vojáků a 680 kusů techniky. Podle oficiálního scénáře manévrů se má Bělorusko s ruskou pomocí bránit před útokem tří fiktivních států.

Ukrajinci by rádi americké zbraně

Ukrajina dlouhodobě usiluje o získání zbraní z USA, které by jí pomohly vypořádat se se separatisty na Donbasu. Jedná se především o protitankové rakety FGM-148 Javelin.

O těchto střelách naváděných tepelně hovořil při své návštěvě Kyjeva na konci srpna při oslavách Dne nezávislosti americký ministr obrany James Mattis. „Obranné zbraně nikoho neprovokují, pokud nejste agresor, a Ukrajina rozhodně není agresor, protože se boje odehrávají na jejím území,“ obhajoval dodávku.

Ukrajinská armáda o takovou sílu velmi stojí. „Javeliny by mohly velmi rychle změnit rovnováhu na frontě, protože mohou efektivně bojovat s nepřátelským vybavením,“ řekl Mihailo Samus ze Střediska pro armádní a obranná studia týdeníku Ukrainian Weekly. „Učinily by útok na Ukrajinu velmi nákladným a možná by to změnilo pozice Ruska (na jednáních) v Minsku,“ dodal.

Anketa
Považujete Rusko za potenciální hrozbu?
Ano
36.2 %
Ne
63.8 %
Celkem hlasovalo 13014 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků