"Princ Philip vykoná své už naplánované povinnosti od nynějška do srpna, ať už sám, nebo jako doprovod královny," uvádí se v tiskové zprávě paláce. Poté už nebude přijímat nové pozvánky na návštěvy a účasti, "i když je možné, že se i tak rozhodne čas od času navštívit některé veřejné akce".

Vévoda z Edinburghu v nedávné minulosti trpěl srdečními potížemi, ale stále často vystupoval na veřejnosti. Buckinghamský palác ve čtvrtek o jeho aktuálním zdravotnímu stavu nezveřejnil žádné podrobnosti.

Buckinghamský palác odchod Philipa do důchodu oznámil po čtvrteční mimořádné schůzce vrcholného personálu britské monarchie.

Účel schůzky byl tajný a média ve Spojeném království okamžitě začala spekulovat, co by za neobvyklým požadavkem vrcholného úřadu monarchie mohlo stát. Uváděla například zdravotní problémy 91leté panovnice či právě jejího 95letého manžela, prince Philipa.

Královna Alžběta II. s manželem Philipem

Královna Alžběta II. s manželem princem Philipem

FOTO: Alastair Grant/Pool, Reuters

Spekulace přiživil fakt, že i ti nejvýše postavení zaměstnanci Buckinghamského paláce tvrdili, že nevědí, co je účelem mimořádné schůzky. „Každý z nás je napjatý,“ řekl Daily Mailu nejmenovaný činitel, který byl na schůzku pozván.

Vtipálek bez servítků

Princ Philip si po boku královny Alžběty II. získal srdce veřejnosti a proslul svým typickým suchým humorem, který však často překračoval hranice společenského faux pas. Během oficiální návštěvy Nigérie například okomentoval tradiční roucho tamního prezidenta poznámkou, že „vypadá, jako by se chystal do postele“.

Paraguayskému diktátorovi Alfredu Stroessnerovi během státní návštěvy zase řekl, že „je prima být v zemi, které nevládne její vlastní lid” a na Kajmanských ostrovech se Philip pídil po tom, zda nejsou tamní obyvatelé potomky pirátů.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: K Buckinghamskému paláci se sjíždějí média

Servítky si britský princ nebral ani při návštěvě Pekingu. Poté, co si čínskou metropoli prohlédl, konstatoval, že je „hrozná“. Někdejšího německého kancléře Helmuta Khola zase britský princ neváhal oslovit nacistickým titulem „říšský kancléř“.

Phillip nešetřil ani Rusko. „Chtěl bych se podívat do Ruska, a to i přesto, že mi ti parchanti povraždili půl rodiny,“ pronesl v roce 1967.

Když se Philippovi zachtělo, zlehčil i svou ceremoniální roli. Na slavnostní večeři v roce 2004 prohlásil, „že kašle na zasedací pořádek, jen ať mu dají najíst“.

Při konverzaci se skotským dopravním instruktorem se zase princ ptal, jak donutí aspiranty na řidičské oprávnění zůstat střízlivé až do složení zkoušek.

Při setkání se sirem Eltonem Johnem se Phillip tázal, zda je to ten člověk, který vlastní to odporné auto. Mluvil o jeho zlatém voze Aston Martin.