Mluvčí IOM Joel Millman v pátek v Ženevě řekl, že mezi Itálií a Libyí se ve čtvrtek převrhly dva přeplněné čluny s uprchlíky.

S přičtením osob pohřešovaných z těchto člunů k dosud utonulým dosáhne podle něj počet letošních obětí ve Středozemním moři 5000.

Italská pobřežní hlídka pomohla ve čtvrtek těm, kdo lodní nehodu přežili. Personál IOM hovořil se zachráněnými, kteří byli dopraveni do italského města Trapani. Millman řekl, že z jednoho gumového člunu se zachránilo 63 lidí a že původně na plavidle bylo 120 až 140 osob. Z druhého člunu se zachránilo 80 pasažérů a 40 se pohřešuje.

Je to nejhorší roční bilance, jakou jsme kdy zaznamenali.William Spindler, mluvčí UNHCR

„Je to nejhorší roční bilance, jakou jsme kdy zaznamenali,“ sdělil k tomu mluvčí UNHCR William Spindler. Podle něj je za zvyšujícím se počtem tragických nehod špatný stav lodí, které převáděči používají, i špatné počasí, za něhož se lodě vydávají na cestu.

„Záchranné práce ztěžuje fakt, že posílají naráz několik lodí,“ řekl Spindler.

Přišlo přes 370 tisíc migrantů

Do Evropy se letos podle IOM dostalo přes 370 tisíc migrantů, z toho naprostá většina po moři. Statistiky ze začátku prosince hovořily o asi 4700 utonulých nebo pohřešovaných.

Při loňských pokusech dostat se do Evropy podle statistik IOM utonulo 3777 uprchlíků. UNHCR vyzval země, aby rozšířily legální prostředky k přijímání uprchlíků.

Letošní nárůst se vysvětluje uzavřením takzvané balkánské trasy začátkem roku. Po tomto opatření, které mělo snížit příliv uprchlíků do Evropy přes Řecko, se mnozí znovu obracejí na převáděče v Libyi.