Slovo postfaktický je podle německé jazykové společnosti symbolem hluboké změny společnosti. Stále více lidí je kvůli odporu k takzvaným elitám ochotno ignorovat fakta, a dokonce akceptovat i zjevně lživé informace, uvedla GfdS.

KOMENTÁŘ DNE:
Potíže Bannonovy nacionalistické internacionály - Vyhlídky na úspěch nacionalistů a populistů v Evropě komentuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Bizarní burka - Postoj současných evropských elit k islámu analyzuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Stejné slovo – post-truth čili postpravdivý – zvolili v polovině listopadu slovem roku v anglofonním prostředí také vydavatelé oxfordských slovníků.

Silvesternacht i Trump-Effekt

Slovo roku bylo v Německu poprvé vyhlášeno v roce 1971 a od roku 1978 se vybírá pravidelně. Loni se na první místo dostal výraz uprchlíci (Flüchtlinge) a předloni světelná hranice (Lichtgrenze), která označovala světelnou instalaci v Berlíně, jež vznikla u příležitosti 25. výročí pádu berlínské zdi.

Na druhém místě v žebříčku celospolečensky významných slov letos skončil výraz brexit, jenž se stal synonymem pro odchod BritánieEvropské unie, který si v červnu obyvatelé Spojeného království odhlasovali v referendu.

Třetí místo jazykovědci z Wiesbadenu přiřkli slovu silvestrovská noc (Silvesternacht), které se vztahuje k událostem v Kolíně nad Rýnem, kde převážně migranti sexuálně napadali a okrádali ženy slavící konec loňského roku.

V první desítce se umístil například i Trumpův efekt (Trump-Effekt), strašidelný klaun (Gruselclown) nebo zákaz burkin (Burkiniverbot).

Rakušané hlasovali na internetu

Své vlastní slovo roku v pátek zvolili i v Rakousku, kde o něm rozhodovalo hlasování na internetu. Výzkumný ústav pro rakouskou němčinu na univerzitě ve Štýrském Hradci poznamenal, že vítězný výraz Bundespräsidentenstichwahlwiederholungsverschiebung je dlouhý stejně jako fenomén, který označuje, a je tak zároveň ironickým komentářem blamáže spojené s letošním hlasováním.

Druhé kolo prezidentských voleb nejprve zrušil ústavní soud kvůli nesrovnalostem při sčítání a následně bylo opakované hlasování odloženo kvůli vadným obálkám pro korespondenční hlasy.

Také na dalších místech se v rakouské anketě objevila slova spojená s prezidentskou volbou. Na druhém skončilo slovo Bundesheinzi čili spolkový Heinzi, což je ironické označený pro bývalého rakouského prezidenta Heinze Fischera, a na třetím arschknapp, což je expresivní výraz pro těsné vítězství, jakého dosáhl Alexander Van der Bellen ve zrušeném druhém kole prezidentských voleb letos v květnu.

Van der Bellen svého rivala Norberta Hofera tehdy porazil o pouhých 31 tisíc hlasů.

Za paslovo v Rakousku vybrali Öxit

Patvarem či paslovem letošního roku je pro Rakušany slovo Öxit, které označuje po vzoru slova brexit vystoupení RakouskaEvropské unie.

Také toto slovo se často objevovalo především v souvislosti s kampaní před prezidentskými volbami. Němci své paslovo roku 2016 zvolí až v lednu.