V sobotu jsou znovu v jihokorejské metropoli Soulu očekávány masové demonstrace, které zřejmě přitáhnou do ulic desetitisíce lidí, napsala agentura AP.

Jihokorejci budou v Soulu demonstrovat již šestý víkend po sobě. Policie uvedla, že by se protestů mohl zúčastnit stejný počet lidí jako minulou sobotu, kdy podle policejních odhadů dorazilo 270 000 demonstrantů. Organizátoři účast odhadli na 1,5 milionu. Demonstrace se má konat poblíž prezidentského paláce a také u sídla jihokorejského parlamentu s cílem donutit strany, včetně prezidentčiných konzervativců, aby hlasovaly pro impeachment.

BEZ KOMENTÁŘE: Proti jihokorejské prezidentce demonstrovalo 1,5 miliónu lidí

Proti jihokorejské prezidentce demonstrovalo koncem listopadu až 1,5 miliónu lidí

FOTO: Reuters

Trojice opozičních stran dnes předložila v parlamentu návrh na sesazení prezidentky. Podepsalo ho 171 zákonodárců z 300členného sboru. Pak Kun-hje podle nich porušila ústavu a trestní zákon, když zneužila prezidentskou moc.

„Navrhujeme proto proces impeachmentu, abychom ochránili ústavu a obnovili ústavní pořádek odvoláním prezidentky Pak Kun-hje z úřadu,” uvedli poslanci. „Vůle lidu je, aby prezidentka ukončila působení v úřadu. Ukázaly to jasně mírové demonstrace nesčetných zástupců veřejnosti bez ohledu na věk, ideologii či původ,” dodali poslanci.

Korupční skandál se týká hlavně prezidentčiny důvěrnice Čche Son-sil, která je podezřelá, že blízký vztah k Pak zneužila k vlastnímu obohacení. Čche už byla obviněna a státní zastupitelství také oznámilo, že existuje podezření na prezidentčinu spoluvinu. Pak Kun-hje se omluvila a v úterý rovněž oznámila, že je připravena z funkce odstoupit, pokud parlament připraví bezpečné předání moci. Opozice její nabídku odmítla. [celá zpráva]