Listhaugová, která je členkou protiimigrační Strany pokroku, se vydala k řeckému ostrovu Lesbos, kde se chtěla seznámit s prací posádky norské záchranné lodi. Přitom se rozhodla poznat situaci i z pohledu migrantů, kteří riskují své životy na cestě přes moře do Evropy.

„Nejste samozřejmě ve stejné situaci jako uprchlíci, ale můžete poznat z jejich perspektivy, jaké je to ocitnout se takto ve vodě,” řekla Listhaugová. „Srovnatelné to ovšem není, oni nemají záchranný oblek,” připustila.

Norská ministryně pro imigraci a integraci Sylvi Listhaugová se vrhla do Středozemního moře v záchranném obleku, aby si vyzkoušela situaci uprchlíků.

Norská ministryně pro imigraci a integraci Sylvi Listhaugová se vrhla do Středozemního moře v záchranném obleku, aby si vyzkoušela situaci uprchlíků.

FOTO: Ntb Scanpix, Reuters

Její čin se ale u mnoha diskutérů na internetu nesetkal s pochopením. „Co takhle otevřít okno, aby člověk doopravdy poznal, jaké je to být bezdomovcem?” napsala Karin Andersenová ze Socialistické levicové strany.

Příští týden Sylvi Listhaugová zavře oči a vyzkouší si, jaké to je být slepáMorten Överbye

„Dneska budu sedět pět minut na židli, abych skutečně pocítil, jaké to je být ochrnutý,” uvedl právník Brynjar Meling.

„Příští týden Sylvi Listhaugová zavře oči a vyzkouší si, jaké to je být slepá,” komentoval čin ministryně na twitteru Morten Överbye.

Listhaugová se proti kritice ohradila s tím, že chtěla vzdát hold posádce norské lodi, která zachraňuje běžence před utopením.

„Mluvila jsem s posádkou a slyšela jsem od ní děsivé příběhy. Jsou to hrdinové, kteří zachránili přes 3000 lidí. Když mi nabídli, že mi ukážou, jak pracují, samozřejmě jsem s jejich návrhem souhlasila. Byla by ostuda to odmítnout,” řekla.