"Vladimir Putin, bohužel, ze své země udělal cosi, nad čím každý svobodně myslící člověk jen nevěřícně kroutí hlavou. Mám rád ruskou kulturu, vážím si ruských lidí. Doufám proto, že ruský intelekt co nejdříve překoná tuto ideologickou mašinérii a z Ruska se stane partner, kterému budeme moci věřit," napsal Kiska na sociální síti.

Slovenský tisk se v sobotu ptá, zda Kiskova vyjádření nenadělají problémy šéfovi slovenské diplomacie Miroslavu Lajčákovi. O něm se již jistý čas neoficiálně mluví jako o možném kandidátovi na příštího generálního tajemníka OSN.

ČTĚTE TAKÉ
Rusko vetovalo návrh rezoluce OSN o tribunálu k sestřelenému boeingu

"Zatímco jiní politici se k zahraniční politice vyjadřují opatrněji, Kiska si servítky nebere," usoudil list Nový čas. Prezidentova slova podle něj "mohou zamíchat karty na diplomatickém poli".

Video

Proruští separatisté na místě pádu boeingu

Nicméně mluvčí slovenské diplomacie Peter Stano komentář odmítl s tím, že není úkolem ministerstva zahraničí vyjadřovat se k výrokům ústavních činitelů. Dodal, že kvality dvoustranných vztahů se vytvářejí dlouhodobě a ovlivňuje je množství faktorů.

Kiska kritizuje Rusko dlouhodobě

"Vztahy Evropské unie s Ruskem, a tedy i slovensko-ruské vztahy jsou silně poznamenané stále probíhajícím konfliktem na jihovýchodě Ukrajiny," řekl listu mluvčí.

Prezidentův mluvčí na otázku, zda prezidentovy výroky nezhorší diplomatické vztahy, uvedl, že vše, co chtěl prezident říci ohledně ruského veta, již řekl.

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranné jednotky sbírají a odvážejí trosky boeingu letu MH17 na východní Ukrajině

Záchranné jednotky sbírají a odvážejí trosky boeingu letu MH17 na východní Ukrajině

FOTO: Reuters

"Vztahy to zhoršit může a určitě je i taková vyjádření zhorší," řekl listu analytik Ján Baránek. Podle něj by prezident jako hlava státu neměl tak vážné záležitosti komentovat přes Facebook, ale měl by udělovat oficiální vyjádření. "Možná to udělal záměrně, aby to mělo menší diplomatickou váhu," dodal.

Kiska už na červnové bezpečnostní konferenci v Bratislavě ostře kritizoval politiku ruského prezidenta. "Ilegální anexe Krymu, probíhající válka na Ukrajině, pokračující okupace Jižní Osetie a Abcházie, ale rovněž velká dezinformační kampaň namířená na naše země ukončila naše představy o strategickém partnerství s Ruskem prezidenta Putina, alespoň v dohledné budoucnosti," řekl Kiska.

List Ukrajinska pravda minulý měsíc napsal, že Kyjev hledí na Slovensko jako na zemi se "špatným proruským premiérem" Robertem Ficem a "dobrým protiruským prezidentem" Andrejem Kiskou.

Šéf OSN

Záměr ucházet se křeslo generálního tajemníka OSN už potvrdil tisku Lajčákův předchůdce v čele slovenské diplomacie Ján Kubiš, který však podle tisku nemá podporu slovenské vlády.

Fico letos na jaře ohledně obsazení postu generálního tajemníka OSN řekl, že kabinet podporuje ambice současného šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka. O jeho kandidatuře se spekulovalo již dříve, Lajčák ji dosud nepotvrdil. Mandát současného šéfa OSN Pan Ki-muna vyprší příští rok.