Hlavní obsah
Povstalec u trosek sestřeleného boeingu Foto: Maxim Zmeyev/Files, Reuters

Rusko vetovalo návrh rezoluce OSN o tribunálu k sestřelenému boeingu

Rusko ve středu na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku podle očekávání vetovalo návrh na zřízení mezinárodního tribunálu pro vyšetřování loňské katastrofy malajsijského Boeingu 777 nad Donbasem. Ruský zástupce v radě Vitalij Čurkin byl přitom jediný, kdo se postavil proti. Jedenáct členů RB OSN návrh podpořilo, Čína, Angola a Venezuela se hlasování zdržely.

Povstalec u trosek sestřeleného boeingu Foto: Maxim Zmeyev/Files, Reuters
Rusko vetovalo návrh rezoluce OSN o tribunálu k sestřelenému boeingu

Rusko má jako stálý člen Rady bezpečnosti v nejvyšším orgánu OSN právo veta, a tak návrh, který předložila Malajsie, neprošel. Moskva předem varovala, že návrh zablokuje.

Ruské vedení se obávalo, že tribunál se změní v arénu protiruských výpadů, a upozorňovalo, že ustavení jakéhokoli soudu musí předcházet nalezení viníků. O nich vládnou mezi Ruskem na jedné a Ukrajinou a západními státy na druhé straně spory.

Za tragédii označila ruské veto stálá americká zástupkyně v OSN Samantha Powerová. "Žádné veto nemůže zablokovat vyšetřování tohoto hrozného zločinu. Žádné veto neotřese našimi závazky vůči obětem, jimž musíme zajistit spravedlnost a důstojnost," prohlásila.

Podle ruského delegáta Čurkina šlo ale autorům návrhu rezoluce jen o propagandistické cvičení. Návrh je podle něj právně i politicky neudržitelný. "Autoři návrhu odmítli jednat v duchu spolupráce a předložili své znění s vědomím, že žádné pozitivní následky to mít nebude," citovala Čurkina agentura TASS.

Ruský delegát zvlášť zdůraznil, že katastrofu letadla nad Donbasem nelze označit za hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti, což je podle Charty OSN podmínkou pro vytvoření mezinárodního tribunálu.

Těsně před středečním hlasováním se o změnu ruského stanoviska pokusil nizozemský premiér Mark Rutte, který se telefonicky spojil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten ale jeho argumenty nevyslyšel.

Vlastní návrh

Rusko už dříve předložilo vlastní návrh rezoluce, který vyzývá k nalezení a potrestání viníků, ale zmínku o tribunálu neobsahuje. Návrh v Radě bezpečnosti nezískal podporu.

K autorství nynějšího návrhu rezoluce, který Rusko vetovalo, se přihlásily Nizozemsko, Ukrajina, Austrálie a Belgie.

Katastrofu z loňského července nepřežilo všech 298 lidí, kteří na palubě malajsijského boeingu cestovali z Amsterodamu do Kuala-Lumpuru. Většinu cestujících tvořili Nizozemci.

Nový videozáznam zachycuje proruské separatisty na místě pádu boeingu

Video: Novinky/Reuters

Podle Kyjeva a většiny západních expertů stroj zničila raketa země-vzduch, odpálená z území kontrolovaného proruskými separatisty. Rusko ale tvrdí, že letoun mohl být zasažen raketou vzduch-vzduch, kterou odpálil ukrajinský bojový letoun.

Podle jiné ruské verze byl stroj zasažen raketou vystřelenou z ukrajinských pozemních baterií.

Ukrajina se v OSN nevzdává

Podle ukrajinských médií středečním hlasováním zápas o ustavení tribunálu nekončí.

Ukrajinská diplomacie údajně zvažuje, že návrh na jeho vytvoření předloží na nejbližším zasedání Valného shromáždění OSN. Tam by k jeho schválení stačily dvě třetiny hlasů a Rusko by veto uplatnit nemohlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků