Islámský stát v několika posledních dnech zaznamenal úspěchy při postupu pouští v provincii Homs. Při prudkých střetech s vládními jednotkami přišlo o život 110 lidí. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se džihádisté dostali do vzdálenosti jen dvou kilometrů od Palmýry.

„Palmýra je v ohrožení,“ řekl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Podle jeho slov obsadil IS cestou ze své bašty v údolí řeky Eufrat směrem na východ k městským oázám všechna vojenská stanoviště na trase k městu As-Suchna, které je zhruba 60 km od Palmýry.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

UNESCO popisuje Palmýru jako místo „výjimečné celosvětové hodnoty“. Jsou tam monumentální ruiny města, které v antických dobách bývalo jedním z nejdůležitějších kulturních center.

Podle BBC už byla Palmýra poškozena při předchozích bojích provázejících čtyři roky trvající občanskou válku v Sýrii.

Je navíc ve strategicky důležité oblasti - na cestě mezi metropolí Damaškem a napadeným východosyrským městem Dajr az-Zúr. Poblíž Palmýry jsou také ložiska zemního plynu.

Palmyra

Palmýra

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Stejný osud jako Nimrúd?

Hrozba možného zničení pozůstatků dobře zachovalých chrámů, ulic s kolonádami a dalších památek z prvního a druhého století je tak velká, že se Palmýrou bude zabývat i mezinárodní konference v egyptské Káhiře. Ta řeší již ztrátu starověkých památek, které radikálové zničili v iráckém Nimrúdu a Hatře. IS je zlikvidoval začátkem tohoto roku. [celá zpráva]

Šéf syrského úřadu pro památky a muzea Mamún Abdulkarím nepochybuje o tom, že pokud Palmýra padne, čeká ji podobný osud jako starověké památky v Iráku.

Baalův chrám

Chrám boha Baala v Palmýře na archivním snímku

FOTO: Josef Hora, Právo

„Jestliže IS vstoupí do Palmýry, bude to znamenat její zničení,” řekl agentuře AFP.

„Pokud toto starověké město padne, bude to mezinárodní katastrofa. Bude to opakování barbarství, které jsme viděli v Nimrúdu, Hatře a Mosulu,” dodal.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Ozbrojenci Islámského státu (IS) ničí ruiny starověkého města Hatra na severu Iráku

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Islámský stát zničil památky ve starověkém Nimrúdu

Zdroj: Reuters

Padl velitel IS

IS se podle SOHR v současné době snaží dobýt město As-Suchna, ze kterého se kvůli střetům k Palmýře přesunulo 1800 rodin a na místě byly otevřena tři centra pro uprchlíky.

Baal býval hlavním z aramejských bohů. Jeho chrám proto patřil k nejhonosnějším stavbám starověké Palmyry.

Baal býval hlavním z aramejských bohů. Jeho chrám proto patřil k nejhonosnějším stavbám starověké Palmýry. Archivní snímek

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

V tvrdých bojích o město zemřelo 70 syrských vojáků a 40 ozbrojenců IS, mezi nimi i dva velitelé radikálů, včetně jednoho, který ofenzívu vedl.

Džihádisté uvedli na svých internetových stránkách, že se jednalo o Abú Málika Anáse al-Našwána, stejného muže, který byl na videu z dubna ukazujícím popravu 28 etiopských a eritrejských křesťanů v Libyi. [celá zpráva]