Na polských oslavách budou prezidenti evropských států, kteří až na Miloše Zemana kvůli napjatým vztahům s Ruskem bojkotují Den vítězství v Moskvě plánovaný na 9. května.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle TVN24 budou pod pomníkem na Westerplatte stát společně s Komorowským také nejvyšší představitelé ČR, SR, Maďarska, Ukrajiny, Litvy, Lotyšska, Estonska, Chorvatska, Slovinska, Bulharska a Rumunska.

Podle neoficiálních informací není vyloučena ani přítomnost francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Oslav na Westerplatte se pravděpodobně zúčastní jeden z členů britské královské rodiny, ale i významní hosté z dalších zemí.

Kromě ústředních oslav na Westerplatte se 7. května v Gdaňsku uskuteční také setkání historiků věnované druhé světové válce.

S návrhem zorganizovat oslavy na Westerplatte, kde válka začala, přišel začátkem února Komorowski. „Je to špatný nápad. Nevím, kdo to prezidentovi poradil,“ kritizoval tehdy polskou hlavu státu jeho předchůdce Aleksander Kwasniewski.