Kuvajťan Muhsín Fadlí sehrál podle amerických bezpečnostních zdrojů klíčovou roli už při teroristických útocích na americké ambasády v Keni a Tanzanii se stovkami mrtvých v roce 1998.

„Je to skoro k nevíře. Teenager zodpovídal za složitou logistickou přípravu – aby výbušniny i lidé byli tam, kde měli být,“ řekl listu The Boston Globe bývalý agent CIA Timothy McCallaghan. Fadlí válčil za Al-Káidu na severu Afghánistánu a proti Rusům v Čečensku. Tam se naučil používat ruční i protiletadlové zbraně a výbušniny.

„V roce 2002 si už věřil natolik, že zorganizoval sebevražedný útok na francouzský tanker u pobřeží Jemenu. Bilance: jeden mrtvý Francouz a 55 tisíc uniklých barelů ropy, jež znečistily 72 kilometrů pobřeží,“ napsal britský list The Independent.

S jídlem rostla chuť: netrvalo dlouho a vytvořil rozsáhlou síť sponzorů z bohatých kuvajtských stoupenců džihádu. Poté, co skončil v kuvajtském vězení, uprchl z něho a ukryl se na čas do Íránu.

Dnes se jako hlava teroristické skupiny Chorásán (země vycházejícího slunce, země východu – historický region ve Střední Asii s dnešními státy Afghánistán, Írán, Tádžikistán, Uzbekistán a Turkmenistán) změnil taktiku. Místo aby „jen“ dostával bojovníky přes Turecko do Sýrie, pokouší se nastrčit vycvičené islamisty se západními pasy zpět do Evropy a do USA.

Šéf tajných služeb se zřejmě prořekl 

V létě po Washingtonu kolovaly dohady, že teroristé chystají druhé jedenácté září a že teroristé dokážou umístit výbušniny do laptopů a mobilů a pronést je tak do letadel navzdory všem kontrolám. Stejnou informaci zachytil i izraelský Mossad – s tím, že mělo jít o sérii bombových útoků v USA a také v západní Evropě.

Teprve před několika dny James Clapper, šéf tajných služeb, veřejně jako první vysoký vládní činitel vyslovil jméno organizace: „Pokud jde o ohrožení země, Chorásán by mohl být stejně nebezpečný jako IS,“ připustil na tiskové konferenci.
Vypadalo to skoro, jako kdyby se prořekl – nasvědčoval tomu utrápený výraz vedle stojícího mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta.

Ten vzápětí odmítl odpovědět další otázky na tuto teroristickou buňku s tím, že s „ohledem na připravované odpovědi naší vlády na výzvy doby by to bylo kontraproduktivní“.

O několik dnů později Obama podepsal rozkaz o útoku na pozice Chorásánu u syrského Aleppa.

Ve středu se spekulovalo o tom, že Fadlí přišel o život při úterním leteckém úderu, prý se tato informace dokonce objevila na sociálních sítích islamistů. Obamovi lidé však zůstávali zdrženliví. Mimo jiné proto, že Kuvajťan takto „zemřel“ už nejméně třikrát.