Gurlitt zemřel v úterý v Mnichově ve věku 81 let. Stalo se tak necelý měsíc poté, co státní zastupitelství v Augsburgu rozhodlo o navrácení jeho sporné sbírky. Tu úřady objevily v jeho bytě už v roce 2011 a posléze ji v únoru 2012 zabavily kvůli podezření, že část děl nacisté vzali židovským vlastníkům.

Cornelius Gurlitt byl synem obchodníka s uměním Hildebranda Gurlitta, jenž pracoval pro hitlerovský nacistický režim.

Dva obrazy expresionitsy Otto Dixe, které vlastnil Gurlitt

Dva obrazy expresionitsy Otto Dixe, které vlastnil Gurlitt

FOTO: Michael Dalder, Reuters

Jeho sbírka zahrnovala malby, kresby a grafiky od Canaletta, Eugena Delacroixe, Henriho Matisse, Marka Chagalla a dalších slavných umělců. Celková hodnota děl je odhadována na miliardu eur (asi 27,5 miliardy korun).

Další díla v Salcburku

Kromě objevu v Mnichově se ale letos našlo dalších 238 uměleckých děl v Gurlittově nemovitosti v Salcburku. Jsou mezi nimi mimo jiné obrazy a sochy Clauda Moneta, Pabla Picassa, Augusta Rodina či Edouarda Maneta.

Gurlittův mluvčí Stephan Holzinger se nechtěl k obsahu závěti nijak vyjadřovat. Jak poznamenala DPA, jasné například není, zda se odkaz týká jen sbírky nalezené v mnichovském bytě, nebo i děl ze Salcburku.

Ředitel Matthias Frehner nicméně uvedl, že Umělecké muzeum v Bernu je v závěti uvedeno jako ničím neomezený univerzální dědic sbírky. Ta zpráva podle něj přitom přišla jako "blesk z čistého nebe", protože muzeum nikdy nemělo s Gurlittem nic společného.