Útěk polských klientů do ČR nedokázalo zbrzdit ani to, že doma jsou Poláci vystaveni různým poplašným prohlášením tvrdícím, že za hranicemi je čekají nekvalitní zákroky a horší léčba než doma.

Například Krzystof Machala, šéf soukromé oční kliniky v Bielsku-Bialé a zároveň místopředseda Sdružení soukromých nemocnic, veřejně tvrdí, že „léčení očního zákalu je v Polsku na jedné z nejvyšších úrovní na světě, zatímco léčba v Česku neposkytuje pacientům záruku dostatečné pooperační péče“.

Přitom především v Ostravě a v Českém Těšíně působí několik zdravotních zařízení zařízených na příjem pacientů z Polska. Kromě nižších cen za zákroky mají i personál mluvící polsky. Navíc často nabízejí klientům zdarma dopravu do ČR a zpět do vlasti.

Bezpečně i v Česku

„Tato zařízení vznikla v Česku na základě rozhodnutí EU o přeshraniční zdravotní péči, jež vstoupila do života letos 25. října. Každý občan ze zemí EU má právo léčit se v jiném členském státě Unie,“ napsala včera Gazeta Wyborcza. List dodal, že Poláci pak mají nárok žádat o proplacení zákroku v cizině svou zdravotní pojišťovnu – Národní fond zdraví (NFZ).

Navíc nižší platby za zákroky poskytuje pacientům i česká síť očních klinik Lexum ve Varšavě, Poznani, Krakově, Vratislavi a Štětíně. Ty doktor Machala už obvinil, že „porušují kodex lékařské etiky“. Gazeta Wyborcza napsala, že „nabídka českých klinik je pro Poláky lákavá, a proto ji využívají“.

„Česká metoda odstraňování očního zákalu je bezpečná, stejně jako jiné zákroky prováděné zkušenými odborníky na vysoké úrovni,“ zveřejnil polský deník stanovisko prof. Martina Filipce, spoluzakladatele sítě Lexum.