"Na území Gruzie je výkonná biologická laboratoř amerického vojenského námořnictva," řekl šéf ruské hygienické služby Oniščenko agentuře Interfax. Upozornil přitom, že vidí vazbu mezi touto laboratoří a nynějším šířením prasečího moru v Rusku.

V poslední době se v Rusku vytvořilo 65 ohnisek viru afrického prasečího moru. Ruská vláda se v úterý rozhodla vytvořit krizovou skupinu pro boj s epidemií.

Podle ruských expertů zanesla africký mor do Ruska gruzínská divoká prasata. První případy byly zjištěny v Čečensku, později se nákaza rozšířila do domácích chovů. Podle gruzínských veterinářů ale od roku 2007 žádné gruzínské prase africkým morem nakaženo nebylo.

Oniščenko v červnu prohlásil, že epidemie afrického prasečího moru v jižním Rusku je výsledkem "plánované diverze" z Gruzie, která je spojencem Spojených států.

Africký mor prasat je zákeřné, vysoce infekční virové onemocnění, které většinou končí smrtí napadeného zvířete. Z Afriky je občas zavlečeno do Evropy, v Rusku ho s přestávkami registrují od roku 2007. Výskyt byl zjištěn i v Bělorusku, do Evropské unie onemocnění podle dostupných údajů zaneseno nebylo.