Novinářská profese je letos nejrizikovější v Sýrii, kde bylo zabito 36 novinářů a desítky mediálních aktivistů. Potvrzuje to trend, který IPI zaznamenal v posledních 15 letech ve většině válečných konfliktů, v nichž byli novináři likvidováni, aby nešířili informace narušující propagandu některé ze stran konfliktu.

V Somálsku letos bylo zabito už 16 novinářů, aniž byl někdo z útočníků hnán ke spravedlnosti. Dalšími zeměmi nebezpečnými pro žurnalisty jsou Mexiko se sedmi zabitými a Pákistán a Filipíny, v nichž bylo zabito po pěti novinářích. Na Filipínách je sice svoboda tisku, ale i tam jsou podobné útoky takřka beztrestné.

Nejnebezpečnějším regionem je pro novináře Blízký východ, kde bylo kromě 36 mrtvých v Sýrii zaznamenáno po třech zabitých v Iráku a na palestinských územích a jeden v Bahrajnu.

Druhou nejrizikovější oblastí je Afrika. Novináři tam umírali nejen v Somálsku, ale také jich zahynulo pět v Nigérii a čtyři v Eritreji.

V Asii letos zemřelo v souvislosti s výkonem povolání 26 novinářů a v Latinské Americe 22. Kromě Mexika tam novináři přichází o život nejčastěji v Brazílii, kde zemřeli čtyři, v Hondurasu tři a v Kolumbii dva.