Právo zraněných ve válce na ošetření a lékařskou péči zakotvuje první Ženevská úmluva. Téměř po 150 letech od jejího přijetí je však toto právo regulérně porušováno.

„Je jasně patrný trend neúcty ke zdravotnické péči. Ještě podstatnější pro nás ale je, že se nezdá, že to někoho vzrušuje. Když byla před pár lety ostřelována sanitka, nemocnici obsadili ozbrojenci, nebo byli zadrženi lékaři, vyvolalo to odpor. Teď se ale nikdo – ani lidé, vlády, ani ozbrojené skupiny – nezajímá,“ řekl BBC generální ředitel MVČK Yves Daccord.

Zpráva sice připouští, že spousta útoků na zdravotníky je nezamýšlená, stále častěji se však tito stávají i cílenými terči. Násilí, které brání v poskytnutí lékařské péče je podle MVČK přehlíženou humanitární tragédií.

Dokument shrnuje situaci v šestnácti světových zemích včetně Libye, Afghánistánu, Somálska či Kolumbie. Hovoří o ostřelování nemocnic, sanitkách zdržovaných na kontrolních stanovištích, o vyhrožování lékařům, jejich únosech či zabíjení a zastrašování sester, aby upustily od očkování.