Americká ambasáda ve čtvrtek stále nemohla příjezd prezidenta potvrdit. Nicméně podle poznatků Práva již začaly přípravy s ubytováním pro Obamu a jeho početný doprovod. Podle informací ČTK by s Obamou mohli přijet i ministryně zahraničí Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates.

Česká diplomacie poslala do Bílého domu pozvání do Prahy s tím, že návštěva by mohla být neformálním summitem se všemi činiteli zemí EU. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg o tom také 10. února ve Washingtonu osobně jednal s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou.

Čeští představitelé Obamu do Česka zvali už v době, kdy ještě nebyl inaugurován. Například premiér Mirek Topolánek mu pozvání sdělil během lednového telefonického rozhovoru, v němž Obama zjišťoval priority českého předsednictví a řešil s ním krizi na Blízkém východě. O přání, aby přijel do Prahy, se Obamovi v gratulaci k jeho nastoupení do úřadu zmínil i prezident Václav Klaus.

Obama by měl do Evropy přiletět 2. dubna. Jeho první zastávkou bude Londýn a summit zemí G20. Poté se zúčastní oslav 60. výročí NATO v německém Baden-Badenu a Štrasburku.