Kouchner po jednání se Saakašvilim uvedl, že gruzínský prezident přijal plán EU na usmíření. EU chce oběma stranám nabídnout tříbodový plán, který zahrnuje respektování územní celistvosti Gruzie, okamžité zastavení nepřátelství mezi oběma stranami a obnovení situace před vypuknutím konfliktu v Jižní Osetii.

Rusko návrh zatím nepřijalo. "Pokud nebudeme mít oficiální dokumenty z gruzínské strany, na jejichž základě by bylo možné dát rozkaz z obou stran ukončit palbu, ... tak to nemůžeme udělat,“ uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Ruské federace Anatolij Nogovicyn.

"Podle informací od (ruských) mírových sil v Jižní Osetii, Gruzie stále využívá vojenské jednotky, a proto se nebudeme tímto dokumentem zabývat," vysvětlil odmítnutí gruzínské nabídky mluvčí Kremlu.

Články o konfliktu v Gruzii
Osetinci – jeden národ rozdělený hranicí do dvou států
7. 8.Jižní Osetie tvrdí, že na ni Gruzie připravuje útok
8. 8.Ruské tanky dorazily k metropoli Jižní Osetie
 Konflikt v Gruzii se stupňuje, mrtvých v Jižní Osetii jsou prý stovky
9. 8. Tvrdé boje v Jižní Osetii pokračují, Rada bezpečnosti se nedohodla
 Gruzie vyhlásila válečný stav, boje si vyžádaly 2000 mrtvých
10. 8. Gruzie se částečně stáhla z Jižní Osetie, jedná s Ruskem
 Ukrajina pohrozila Rusku kvůli Gruzii, neumožní návrat ruských lodí
 Gruzie oznámila zastavení bojů, podle Ruska boje pokračují
 Abcházie vyhlásila na části země válečný stav
 Češi v Gruzii jsou v pořádku, třicet jich odjíždí
11. 8. USA viní Rusko, že chce svrhnout gruzínskou vládu
 Desítky ruských letounů bombardují Gruzii
 Gruzie podepsala návrh o příměří, Rusko ho odmítlo
 Z Gruzie odjedou zbylí Češi

Dodal, že zatím má informaci o zájmu gruzínské strany přerušit boj pouze z masmédií. Ty nemíní brát vážně, protože "Gruzie také prostřednictvím médií ubezpečovala ruskou stranu, že neplánuje vtrhnout do Jižní Osetie“. Generál současně zdůraznil, že se nebrání jednání.

Rusko by ale mělo dostat do rukou oficiální dokumenty brzy. Do Mosky se chystá francouszký ministr zahraniční Bernard Kouchner, který jednal o příměří s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvillim. Rusko však uvedlo, že se návštěva možná odkládá.

Boje pokračují

V pondělí pokračovaly ruské nálety na Gruzii, mimo jiné byly zasaženy dva vojenské objekty v metropoli Tbilisi. Gruzínci zase znovu ostřelovali Cchinvali. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv v průběhu pondělí avizoval, že boje se chýlí ke konci.

Střety v gruzínské separatistické provincii Jižní Osetie propukly v pátek a záhy se do konfliktu mezi povstalci a gruzínskou armádou vmísilo i Rusko. Gruzínská armáda oblehla hlavní provinční město Cchinvali a z místa se stáhla na předchozí pozice v neděli. Ve Cchinvali zemřelo podle obou stran několik stovek civilistů. Oba tábory svalují vinu na druhého.

:. Rusové otevírají druhou frontu v Abcházii

Zatímco se boje v Jižní Osetii relativně zklidnily, vyostřila se situace v neděli v Abcházii, dalším separatistickém proruském regionu. Abcházie vyhlásila mobilizaci záloh a v pěti okresech na deset dní také válečný stav.Americký velvylanec v OSN v Radě bezpečnosti Zalmay Khalilzad obvinil Rusko ze snahy násilně svrhnout prozápadní gruzínskou vládu. Ruský premiér Vladimir Putin zase kritizoval USA za letecký převoz gruzínských vojáků v Iráku zpět do vlasti.

 foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek