Hlavní obsah

VIDEO: Desítky ruských letounů bombardují Gruzii

Až 50 ruských letounů v posledních hodinách zaútočilo na gruzínské území. Oznámilo to v pondělí dopoledne tamní ministerstvo zahraničí. Podle gruzínského ministerstva vnitra Rusko ráno bombardovalo také dvě radarová zařízení nedaleko gruzínské metropole Tbilisi. Gruzínské síly nad ránem opět ostřelovaly jihoosetskou metropoli Cchinvali.

VIDEO: Desítky ruských letounů bombardují Gruzii

Podle mluvčí jihoosetské proruské vlády, citované agenturou Interfax, byli zabiti tři příslušníci ruských mírových sil a 18 dalších utrpělo zranění.

Napětí roste také v druhé gruzínské odštěpenecké republice, Abcházii. Gruzínské ministerstvo vnitra oznámilo, že odrazilo všechno útoky na Kodorskou soutěsku, která je prakticky jediným územím v Abcházii, které separatisti plně nekontrolují. Proruské abchazské síly naopak tvrdí, že na tomto strategickém místě gruzínské jednotky zcela zablokovaly.

Ruské mírové síly, které jsou v Abcházii rozmístěné, daly podle agentury Interfax gruzínské armádě do 06:00 (08:00 SELČ) ultimátum, aby složila zbraně, a varovaly ji, že použijí "všech nutných donucovacích prostředků", pokud na něj nepřistoupí. Tbilisi však ultimátum odmítlo. Moskva podle téže agentury plánuje vyslat do Abcházie dalších 9000 mužů a 350 tanků, aby tamní ruské mírové jednotky posílili.

"Několik desítek ruských bombardérů je na gruzínské obloze a v několika posledních hodinách útočily po celé zemi," uvedlo gruzínské ministerstvo zahraničí, podle něhož jich bylo zaznamenáno až 50. Podle gruzínského ministerstva vnitra mířily dva ruské nálety na armádní zařízení u Tbilisi.

 

Gruzie přijala plán na usmíření

Útoky se odehrály jen pár hodin po jednání francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim v Tbilisi. Saakašvili podle něj přistoupil na všechny návrhy Evropské unie k ukončení konfliktu a v úterý by měl do Moskvy přiletět francouzský prezident Nicolas Sarkozy a pokusit se jednání o příměří dokončit. Kouchner pak odletěl do Moskvy k jednání s ruským prezidentem Dmitrije Medvěděvem.

Ten oznámil, že většina operací v Jižní Osetii byla ukončena.

EU chce oběma stranám nabídnout tříbodový plán, který zahrnuje respektování územní celistvosti Gruzie, okamžité zastavení nepřátelství mezi oběma stranami a obnovení situace před vypuknutím konfliktu v Jižní Osetii.

Konflikt na Kavkaze

Boje v Gruzii a jejích separatistických oblastech Jižní Osetie a Abcházie propukly koncem prvního srpnového týdne. Gruzínská armáda oblehla hlavní jihoosetinské město Cchinvali. Pak se ale do konfliktu vložilo Rusko, které podniklo desítky náletů i na zbytku gruzínského území. K ozbrojenému střetu se přidali separatisté v Abcházii.

Ruské jednotky gruzínské z Jižní Osetie vytlačily, nezastavily se však a pokračovaly do gruzínského vnitrozemí. Všechny strany svalují vinu za agresi a civilní oběti vzájemně na druhého. Navzájem se obviňovaly i z etnických čistek. Gruzie kvůli tomu podala na Rusko žalobu u Mezinárodního soudního dvora.

Jižní Osetie a Abcházie vyhlásily jednostranně nezávislost na Gruzii po rozpadu Sovětského svazu a tu následně ubránily i v ozbrojeném konfliktu s Tbilisi. Moskva v důsledku konfliktu s Gruzií samostatnost obou regionů uznala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků