Rusové zřídili výzkumnou stanici Severní pól 35 na plovoucí kře loni v září, kdy měla na délku bezpečných pět a na šířku tři kilometry. Kra se ale pohybovala k jihu a ubývala na velikosti. Dnes se dočasných domov dvaceti ruských polárníků scvrknul na plochu 300 krát 600 metrů. Kře, která zatím urazila přes dva a půl tisíce kilometrů, hrozí úplný rozpad, protože směřuje do oblasti, kde jsou relativně teplé vody.

Likvidace stanice, která se skládá z 28 domků a meteorologického vybavení, bude trvat podle polárníků tři dny. Je třeba naložit 220 tun nákladu. Potom lodě odvezou polárníky i stanici do ruského arktického přístavu Murmansk.

Úkolem vědecké expedice, která měla trvat až do září, bylo měřit ovzduší, vodu, led i ozón v atmosféře, hlavně v souvislosti s globálním oteplováním.

Ruští vědci si už dlouhá léta zřizují základny na plovoucích ledových krách, první z nich byla postavena v roce 1937. Při zahájení této poslední expedice loni měli vědci vzhledem k rekordnímu tání problémy najít vhodné a bezpečné místo. Obvykle staví stanici na kře silné nejméně tři metry, tentokrát se smířili s tloušťkou jen 1,5 metru.
Kanadští vědci nedávno oznámili, že sezónní tání arktických ledovců letos začalo nejméně o čtyři týdny dříve než je dlouhodobý průměr. Jiný tým vědců v Kanadě a USA předpověděl, že letošní sezónní tání arktických ledových ker dosáhne loňského rekordu nebo ho ještě předstihne. Loni se přitom zmenšily nejvíce za poslední desetiletí.