"Jsem velmi potěšen, že ministr Svoboda oddělil své schůzky, protože je velmi důležité vyjádřit, že Arafat je překážkou v míru, že se pokoušel mařit úsilí premiéra Abú Mázina," řekl na nedělní tiskové konferenci šéf izraelské diplomacie Silvan Šalom.

Podobně se již  ráno vyjádřil vlivný izraelský ministr průmyslu Ehud Olmert a po něm také  premiér Ariel Šaron, který se Svobodou hovořil 50 minut těsně před odletem na klíčovou návštěvu Británie.

Izraelci chtějí izolovat Arafata

Izraelští činitelé v posledních měsících striktně odmítají přijímat zahraniční politiky, kteří zároveň přijeli za palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. Podle diplomatických zdrojů Práva je právě tento tlak židovského státu jedním z důvodů Svobodovy iniciativy oddělovat návštěvy obou území - sám Svoboda se podle odpovědi Právu s Arafatem setkat chystá, ale až při jeho srpnové cestě do Jordánska a Egypta.

"Kdyby chtěl jet k Palestincům nyní, palestinskou stranu by možná podráždilo, že neusiluje o setkání s Arafatem," řekl k tomu Právu pracovník ministerstva zahraničí. "On by za ním ale jít nemohl, protože by ho okamžitě začali bojkotovat Izraelci. Právě tento izraelský tlak Palestincům vadí ze všeho nejvíce - i když světových politiků, kteří jednali pouze s Abú Mázinem (premiérem Mahmúdem Abbásem) a nikoli s Arafatem, přibývá."

V podnělí přijede do Izraele parlamentní delegace

Kontroverznost české blízkovýchodní politiky bezděky dokresluje fakt, že právě dnes míří do regionu delegace Poslanecké sněmovny vedená jejím předsedou Lubomírem Zaorálkem - a i ta se bude čtyři dny pohybovat pouze v Izraeli. "Kdo v tom chce vidět problém, uvidí ho," řekl k tomu Právu Svoboda. "Pana Zaorálka ale pozval izraelský parlament a ten si pochopitelně neověřoval, jaké plány má naše ministerstvo zahraničí."

Podle zdrojů Práva přitom v parlamentní delegaci panoval názor, že by bylo vhodné na palestinské území jet rovněž - zastával jej údajně především Zaorálek. Nakonec prý ale po konzultacích s Černínským palácem bylo od této myšlenky upuštěno.

Noví členové EU jsou pro Izrael

Izraelská média považují východoevropské země za "zdravě proizraelské" a stavějí to do kontrastu se západní Evropou, která vyvíjí řadu propalestinských a proarabských aktivit. Na dotaz, zda se s připojením nových zemí do EU změní orientace Unie, Svoboda řekl: "Možná to bude chvíli trvat, ale je to pro nás důležité, neboť terorismus je naprosto nepřijatelný."

Šalom vzápětí ocenil "vyváženější přístup České republiky k izraelsko-palestinskému konfliktu, než má řada evropských politiků" a vyjádřil naději, že Svoboda sehraje "klíčovou roli" v dalším posouvání evropského stanoviska.

Nabídka letadel i zastání v UEFA

Jak Svoboda řekl českým novinářům, při jednání se Šaronem nabídl židovskému státu i vojenskou techniku. "Připomněl jsem, že ČR je připravena Izraeli dodat cvičná letadla L-159 pro trénink jeho letců. Probírali jsme i dodávky automobilů Tatra pro izraelskou armádu, což by byl spolčený projekt Spojených států, Izraele a České republiky."

Svoboda také uvedl, že z oběda s ministrem Šalomem vzešla jeho snaha zvrátit rozhodnutí Evropské fotbalové federace UEFA, která v obavách z teroru odmítá organizovat zápasy v židovském státě. "Ministr při obědě zmínil, že UEFA z bezpečnostních důvodů rozhodla, že se nebudou hrát fotbalové zápasy v Izraeli," vysvětlil to Svoboda, s tím, že jej Šalom požádal o okamžitou podporu. "Řekl jsem mu, že o tom nejednala naše vláda, ale že může jít o dopis můj, a že jej hned napíšeme. Ministr Šalom se právě chystá navštívit UEFA takže by bylo dobré, pokud bude mít v ruce také dopis z České republiky," domnívá se Svoboda. "Považuji to za politicky velmi důležité, protože teroristé jsou schopni zabíjet kdekoliv a proto nevidím žádný důvod, proč by měl být Izrael vyloučen z možnosti organizování fotbalových zápasů