Hlavní obsah
Joe Biden během svého proslovu v kostele v Kenoshi Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP

Žárovku vynalezl černoch, žádný Edison, prohlásil Biden v Kenoshi

Žárovku vynalezl černoch, žádný Thomas Alva Edison, uvedl během proslovu na konci minulého týdne v kostele v americké Kenoshi demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden. Zkritizoval také výuku dějepisu na školách a slíbil zlepšit rasovou spravedlnost, bude-li v listopadu zvolen novým šéfem Bílého domu.

Joe Biden během svého proslovu v kostele v Kenoshi Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP

Reklama

Žárovku vynalezl černoch, žádný Edison, prohlásil Biden v Kenoshi

„Proč proboha v hodinách dějepisu neučíme historii? Žárovku vynalezl černoch, ne běloch jménem Edison,“ uvedl Biden, který se v Kenoshi setkal také s rodinou černocha Jacoba Blakea, kterého 24. srpna sedmkrát střelil do zad policista Rusten Sheskey.

Thomas Alva Edison si žárovku nechal patentovat, ovšem podle výzkumů ji sestrojilo několik na sobě nezávislých vědců. Biden v souvislosti s tímto tématem zřejmě odkazoval na práci černocha Lewise Howarda Latimera, který se v Edisonově týmu na vynálezu žárovky podílel.

CNN s odvoláním na Massachusettský technologický institut uvádí, že ani Latimer sice není vynálezcem žárovky, nicméně její použití vylepšil přidáním vlákna z odolnějšího uhlíku. Poté vyvinul také závitovou objímku. O elektrickém světle také napsal v roce 1890 knížku, jednalo se o vůbec první publikaci svého druhu.

Biden také kritizoval, že se ve školách při výuce dějin nezmiňuje masakr v Tulse. Lidé podle něj neznají fakta a nikdo je s nimi ani neseznámil.

Masakr v Tulse, v USA známý také jako masakr na černošské Wall Street, se odehrál v roce 1921 a bývá označován za jeden z nejhorších rasově motivovaných činů v dějinách Spojených států. Během útoků bělošského obyvatelstva na černošskou čtvrť Greenwood bylo zavražděno až 300 osob. Kromě mrtvých si útok vyžádal také 800 zraněných a 6 tisíc zadržených Afroameričanů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků