Hlavní obsah
Prezident Trump líbá svou ženu Melanii po jejím vystoupení před sjezdem republikánů. Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Melania mluvila jako Trump naruby

Lidskou tvář prezidenta USA a svého chotě se v úterním 26minutovém proslovu z Růžové zahrady Bílého domu snažila nominačnímu sjezdu republikánů představit Melania Trumpová (50) se zjevným cílem rozptýlit nedůvěru žen a menšin.

Prezident Trump líbá svou ženu Melanii po jejím vystoupení před sjezdem republikánů. Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Reklama

Melania mluvila jako Trump naruby

Donald je manžel, který mě podporuje ve všem, co dělám,“ řekla první dáma s tím, že v jeho administrativě působí ve vedoucích funkcích bezpříkladný počet žen, že Američané jsou vždy jeho prioritou a že podporuje nekonvenční myšlení.

Na část našich dějin nejsme hrdí
M. Trumpová, manželka prezidenta

Prezident jí z první řady tleskal, byť Melanie mluvila jako on naruby. Sám ale předtím na videu jako v gestu velkorysosti udělil milost bankovnímu lupiči a občanství pěti nebělošským imigrantům.

Fiasko s plazmou proti covidu-19

S empatií a pochopením Melania vyjádřila soustrast nad ztrátou více než 177 tisíc životů v důsledku pandemie, což Trump učinil za celou dobu jen okrajově, zatímco do povědomí veřejnosti se víc zapsal slovy: „Je to, jak to je…“

Naproti tomu Melania zdůrazňovala: „Administrativa mého muže nepřestane bojovat, dokud všem nebude přístupná účinná léčba nebo vakcína.“

Hitem sjezdu mělo být povolení Federálního úřadu pro potraviny a léky (FDA) pro použití krevní plazmy vyléčených pacientů k léčbě nemocných. Tlak Bílého domu přivedl ředitele úřadu Stephena Hahna (60) do úzkých. Na Twitteru se nakonec omluvil za svá zavádějící tvrzení o údajně přínosných účincích takové léčby, což spustilo kritiku ze strany mnoha expertů. Hahn proto uznal, že jejich výtky byly oprávněné.

V reakci na probíhající násilné protesty proti policejnímu násilí vůči černochům vyzvala Melania „civilizovaně se spojit, aby mohli pracovat a naplňovat jejich normální americké ideály“. „Žádám také lidi, aby přestali s násilím a rabováním pod pláštíkem spravedlnosti,“ zdůraznila.

Trump nenabídl vstřícnost při řešení příčin pocitů křivdy černochů, naopak vsadil na potlačení pouličních násilností a s biblí v ruce prohlásil, že je prezidentem zákona a pořádku.

Na rozdíl od svého manžela Melania v této souvislosti navíc dodala: „Jako mnozí z vás jsem přemýšlela o rasových nepokojích v naší zemi. Na část našich dějin nejsme hrdí.“

Neutralitu odhodil Pompeo stranou

Jako z partesu promluvila prezidentova dcera Tiffany (26). Řekla, že její otec „ekonomiku obnovil už jednou a udělá to znovu“ a že nadcházející volby jsou „bojem svobody proti útlaku“.

Pochybnosti vyvolal ministr zahraničí Mike Pompeo, který navzdory tradiční nestrannosti šéfů diplomacie USA v domácím volebním klání promluvil k delegátům sjezdu a veřejnosti z videa, které navíc natočil v Jeruzalémě během své oficiální cesty.

Velebil v něm Trumpovu zahraniční politiku včetně posílení NATO, jehož je prezident výrazným kritikem, či údajného zastavení severokorejských jaderných testů, zatímco experti považují prezidentovo sbližování s Kim Čong-unem za debakl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků