Hlavní obsah
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Středula potvrdil, že zvažuje kandidaturu na prezidenta

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula zvažuje kandidaturu na prezidenta. Ve středu to řekl v internetovém pořadu Prostor X.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Reklama

Středula potvrdil, že zvažuje kandidaturu na prezidenta

„Zvažuji to,“ potvrdil Středula, který stojí v čele nejsilnějších odborů v zemi od roku 2014.

Na rozhodnutí je podle něj však ještě dostatek času. Jako zásadní přitom označil podporu ze strany lidí. „Je to volba přímá. Takže se jedná o názor lidí. Ten je důležitý v této souvislosti. Myslím, že to (co si myslí) budou lidé dávat postupně najevo,“ doplnil.

Zároveň podotkl, že pokud by podporu cítil, jeho úvahy nad možnou kandidaturou by ještě zesílily.

Středula se stal jako odborový předák v posledních týdnech častým kritikem vládních opatření proti pandemii nemoci covid-19, vadí mu zejména chybějící uzávěra průmyslu. Kabinet dal podle něj přednost ekonomickým zájmům před ochranou občanů. Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci uvedl, že je Středula odtržen od reálného života firem a není skutečným reprezentantem zaměstnanců.

Mezi největšími favority na budoucího prezidenta v prosinci patřil podle bookmakerů právě předseda vlády Babiš či kandidát z roku 2018 senátor Pavel Fischer.

Pokud jde o bývalé adepty na post hlavy státu, kandidaturu potvrdil i senátor Marek Hilšer a spekuluje se také o senátorovi Jiřím Drahošovi, který se minule dostal do druhého kola.

Jako o dalších možných uchazečích se v poslední době mluví například také o bývalém prezidentu Václavu Klausovi, eurokomisařce Věře Jourové nebo Miroslavu Kalouskovi, který v lednu složil poslanecký mandát za TOP 09. Kandidaturu nevyloučil ani bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Další prezidentské volby se budou konat v lednu 2023, kdy skončí po pěti letech mandát Miloši Zemanovi, který již znovu kandidovat nemůže.

Anketa
Volili byste v prezidentské volbě předsedu ČMKOS Josefa Středulu?
Ano
14.5 %
Ne
85.5 %
Celkem hlasovalo 10236 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků