Stejně jako jinde ve světě se na keňských univerzitách nachází řada politicky angažovaných studentů, čehož by mohly jednotlivé tábory zapojené do konfliktu zneužít. Zároveň však protivládní demonstranti nechtějí připustit, aby v zemi probíhala výuka, dokud vláda nesplní jejich požadavky.

Po vánočních prázdninách tak byla zahájena výuka pouze na privátních univerzitách, kde studují děti majetnějších rodičů a je u nich menší riziko, že by se nechali zatáhnout do konfliktu. Jak uvádí zpravodajský server University World News, na většině fakult veřejných vysokých škol bylo rozhodnuto o posunutí zahájení výuky z původního termínu 7. ledna na 4. února. V těchto dnech by se tedy mělo na keňských univerzitách opět začít přednášen. Vše bude ale zřejmě záviset na momentálních okolnostech.

Zapojení studentů do konfliktu mohlo situaci ještě zhoršit

"Vyhnuli jsme se situaci, kdy by studenti mohli být snadno zapleteni do politické krize, což by mohlo celou situaci ještě zhoršit," uvedl jeden z profesorů na Nairobské univerzitě.

Násilí v Keni propuklo po opětovném zvolení prezidenta Mwaie Kibakiho do funkce. Hlava státu byla totiž protikandidátem Railem Odingou obviněna z falšování výsledků voleb a jeho zastánci vyrazili do ulic.

Kibaki patří k nejpočetnějšímu a nejbohatšímu kmeni Kikujů, jehož příslušníci žijí převážně v centrální části země. Opoziční kandidát Raila Odinga patří k Luům, kteří pocházejí hlavně ze západní části země v oblasti Viktoriina jezera u hranic s Ugandou. Odinga si vytvořil image kandidáta chudých vrstev a své bašty má také v chudinských čtvrtích metropole Nairobi.