Byl významným českým ilustrátorem a tvůrcem animované filmové tvorby. Večerníček je chlapec s čepicí z novin na dřevěném koníčku, autíčku a kolečku, místo očí dostal hvězdičky a mohl začít uvádět kreslené animované seriály pro děti na dobrou noc, mezi kterými se objevil i seriál O loupežníku Rumcajsovi.

Radek Pilař se narodil 23. dubna roku 1931 v Písku. Po gymnáziu nastoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesora Vlastimila Rady. Po dokončení studií spolupracoval s divadlem Semafor, kde pomáhal upravit hru Ludvíka Aškenazyho Ukradený měsíc.

Známý český ilustrátor se stále věnoval výtvarnému umění, vystavoval. Roku 1963 odjel do Paříže, kde spolupracoval na prvních filmových experimentech s pop artem. Po návratu do Prahy začal ilustrovat publikace pro Státní nakladatelství dětské knihy.

Zlomovým rokem pro Radka Pilaře byl rok 1965, kdy navrhl první kresby pro televizní znělku Večerníčku pro děti. Pilař se tak usadil v Československé televizi. Prvním filmovým experimentem byl krátký kreslený snímek Písnička pro sklíčka.

O rok později, roku 1966, se sešli Radek Pilař a Václav Čtvrtek, aby mohli započít spolupráci na animovaném seriálu O loupežníku Rumcajsovi, který se nakonec rozrostl na padesát tři dílů.

Už roku 1970 Pilař obdržel první významná uznání, cenu za nejlepší inscenaci pro děti od Mahenovy činohry v Brně. Dalšími oceněními byly cena festivalu animovaných filmů v Quadajaře v Mexiku a čestné vyznamenání Rytíře Řádu Úsměvu v Polsku, obě z roku 1973.


Znělka Večerníčku je na českých obrazovkách už přes 40 let, autorem postavy je právě Radek Pilař

FOTO: Česká televize ČT24

Malíř Radek Pilař, autor televizního Večerníčku

FOTO: Česká televize ČT24

Roku 1975 vychází první publikace s tzv. fotoasamblážemi. Jsou fotografie, do kterých se včleňuje písek, pytlovina a jiné materiály. Ještě tentýž rok Pilař spolupracuje na experimentálním filmu Dobrodružství kapitána Kuka, jenž byl ale promítán až roku 1990. Ještě ten samý rok obdržel český ilustrátor čestné uznání vládní populační komise za výraznou tvorbu pro děti.

Nová katedra, obor, film

Rok 1976 přinesl další milá překvapení. Pilař obdržel čestné uznání Českého literárního fondu za seriál Kluci, pozor, červená a objevil se na čestné listině Ceny Hanse Christiana Andersena, jež je považována za nejprestižnější mezinárodní ocenění pro autory působící v oblasti literatury pro děti. Další ocenění získal v Opavě roku 1981 jako Ilustrátor roku.


Rumcajs je ilustrační dílo Radka Pilaře

FOTO: Česká televize ČT24

Pilař opět začíná experimentovat s tvorbou animovaného filmu a odjíždí do Stockholmu představit animovaný film The Time. Na základě svých zkušeností roku 1985 zakládá společně s Břetislavem Pojarem, Jiřím Jarošem a Jiřím Kubíčkem na FAMU animovanou tvorbu jako samostatný obor. Roku 1989 se Pilař dočkal dalších ocenění. Získal cenu za nejlepší animovaný film Stříbrný tanečník na Festivalu krátkých filmů Huesca.

Roku 1990 se Radek Pilař účastnil festivalu v Clermont Ferrnandu ve Francii, kde mu bylo dokonce umožněno vybudovat vlastní projekci videa.

Opět zasáhl do organizační struktury Filmové akademie múzického umění, když založil další obor, a to videa a intermediální tvorby, a zároveň na škole začal působit i jako pedagog. V roce 1991 na FAMU založil rovnou katedru animované tvorby.

Radek Pilař zemřel 7. února 1993 v Praze na infarkt. Poslední ocenění, které slavný český ilustrátor obdržel, byla cena in memoriam za celoživotní dílo od nakladatelství Albatros roku 1996.