Byl významným českým ilustrátorem a tvůrcem animované filmové tvorby. Večerníček je chlapec s čepicí z novin na dřevěném koníčku, autíčku a kolečku, místo očí dostal hvězdičky a mohl začít uvádět kreslené animované seriály pro děti na dobrou noc, mezi kterými se objevil i seriál O loupežníku Rumcajsovi.

Radek Pilař se narodil 23. dubna roku 1931 v Písku. Po gymnáziu nastoupil na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesora Vlastimila Rady. Po dokončení studií spolupracoval s divadlem Semafor, kde pomáhal upravit hru Ludvíka Aškenazyho Ukradený měsíc.

Známý český ilustrátor se stále věnoval výtvarnému umění, vystavoval. Roku 1963 odjel do Paříže, kde spolupracoval na prvních filmových experimentech s pop artem. Po návratu do Prahy začal ilustrovat publikace pro Státní nakladatelství dětské knihy.

Zlomovým rokem pro Radka Pilaře byl rok 1965, kdy navrhl první kresby pro televizní znělku Večerníčku pro děti. Pilař se tak usadil v Československé televizi. Prvním filmovým experimentem byl krátký kreslený snímek Písnička pro sklíčka.

O rok později, roku 1966, se sešli Radek Pilař a Václav Čtvrtek, aby mohli započít spolupráci na animovaném seriálu O loupežníku Rumcajsovi, který se nakonec rozrostl na padesát tři dílů.

Už roku 1970 Pilař obdržel první významná uznání, cenu za nejlepší inscenaci pro děti od Mahenovy činohry v Brně. Dalšími oceněními byly cena festivalu animovaných filmů v Quadajaře v Mexiku a čestné vyznamenání Rytíře Řádu Úsměvu v Polsku, obě z roku 1973.