Český režisér a výtvarník animovaných filmů pro děti se narodil 21. února 1921 v Kladně. Již od raného dětství zcela přirozeně směřoval k dráze výtvarníka. Miler v Praze vystudoval Státní grafickou školu a od roku 1938 pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové taktéž v Praze. Z počátku toužil jen malovat obrazy, ale přišla válka a musel školu přerušit. Protože by se ve válečných časech jen malířstvím neuživil, nastoupil na přelomu let 1941 a 1942 jako výtvarník do Baťových ateliérů kresleného filmu ve Zlíně.

V roce 1945 přešel do studia Bratři v triku, které vedl Jiří Trnka. Miler zde pokračoval jako animátor, scénárista, výtvarník a režisér. Svému novému zaměstnavateli dal novou tvář, vyrobil pro něj firemní logo, když namaloval tři kudrnaté kluky v námořnických tričkách. Začal psát i povídky. Jeho prvním samostatným filmem byl O milionáři, který ukradl slunce z roku 1948.

V 50. letech minulého století se Miler věnoval ilustrátorské tvorbě, zaměřil se především na animovanou tvorbu pro děti. Krom knih pro děti vyrobil také řadu leporel a omalovánek. Spojil se s nakladatelstvím Albatros, pro které postupně ilustroval přes 40 knih. Roku 1954 nastala v Milerově životě zlomová chvíle. Dostal zakázku na film o výrobě plátěné košilky.

Disney krtka nemá

Zdeněk Miler si zadal velmi těžký úkol. Chtěl najít zvířecí figurku, která by celý snímek spojovala a pokud možno ještě se v animovaném filmu neobjevila. Na krtka údajně přišel, když na procházce zakopl o krtinu. Vybral si ho také proto, že s tímto zvířátkem dosud nepracovalo ani disneyovské studio. Miler měl s ním ale hodně práce. Chtěl krtka polidštit a v rámci úprav byl nucen místo košilky použít kalhotky s kapsami. Výroba filmu trvala neuvěřitelné dva roky, ale výsledek stál za to.

 

Krteček Zdeňka Milera se stal hrdinou malých dětí.

FOTO: fotobanka Profimedia

Jak Krtek ke kalhotkám přišel slavil nevídaný úspěch. Film byl uveden roku 1956 a na filmovém festivalu v Benátkách získal hlavní cenu Zlatého lva. Zanedlouho byl oceněn i na festivalu v Montevideu. Po tomto veleúspěchu se slavný animátor zaměřil právě na Krtka. Následovaly krátké příběhy Krtek a autíčko, Krtek a raketa, Krtek a tranzistor. Krteček slavil úspěchy i v zahraničí, německá televize si ihned objednala 10 filmů.

Miler byl tak zaměstnán, že musel požádat své přátele o pomoc. Spisovatelé Hana Doskočilová a Ivan Klíma napsali řadu dalších příběhů o Krtkovi. Vznikly tak i obrázkové knihy, které rovněž slavily jeden úspěch za druhým. Vzniklo na 50 filmů. Zajímavostí je, že seriál o Krtečkovi není mluvený. On a jeho přátelé vydávají pouze zvuky, citoslovce, které jsou vlastně hlasové záznamy Milerových dvou malých dcer Kateřiny a Barbory.

Krteček je dobrým kamarádem

Za svou tvorbu získal Miler mnoho ocenění. V roce 1999 obdržel od nakladatelství Albatros ocenění Zlatá paleta za více než pět miliónů prodaných výtisků knih, na kterých se podílel. O dva roky později získal i Cenu za celoživotní práci s dětskou knihou. 28. října 2006 byla Milerovi udělena Medaile Za zásluhy I. stupně.

Kromě Krtečka vytvořil český režisér a scénárista také jiné postavy, například hlavní hrdiny pohádky O kohoutkovi a slepičce či Zvědavé štěňátko. Ilustroval Cesty formana Šejtročka a Kubulu a Kubu Kubikulu. Milerovy příběhy jsou plné laskavosti, pohody a přátelství. Ale je to především Krteček, který se těší obrovské oblibě nejen u nás, ale také v Německu, Japonsku, Číně, Maďarsku, Polsku, Francii, Skandinávii, všude snad kromě Severní Ameriky.

Krteček je dobrým kamarádem, nezapomíná na ponaučení, dává radost a dobro už několika generacím.