Kdy započal tento neobvyklý festival, nelze v historii dohledat. Lidé se zkrátka rozhodli, že po neustálém nakupování vánočních dárků, stálému stání u plotny a hlídání dětí, aby nepodpálily stromek s ozdobami, potřebují už opravdu odpočinek. A kdy jindy než po několikadenním maratonu popíjení a v den, kdy děti už mají nastoupit do školy.

Není festival jako festival

Každý jiný festival si zakládá na tom, aby se lidé bavili, smáli se, popíjeli, případně se setkali se svými starými známými, poslouchali hudbu, tancovali, nebo se dívali na filmy. Na tomto festivalu nejde o to, abychom se sešli s přáteli. Právě naopak. Toho se musí každý vyvarovat. Izolovat se od lidí a relaxovat. To je podstata festivalu spánku.

Spánek je zdravý, spánek je potřeba. Dospělý člověk by měl snít průměrně osm hodin denně. Co si budeme nalhávat, je to bohužel málo a někdy spíme dokonce i kratší dobu. Spánek umožňuje našemu mozku řešit problémy. Vědci se domnívají, že mozek v tento čas třídí a ukládá informace, a když nám chybí noc spánku, ráno jsme mrzutí, máme sklony k depresím a někdy je to i mnohem horší.

Jak správně relaxovat

Nejdůležitější je se rozhodnout, jestli chceme spát sami nebo s někým. Kde? Na tom nezáleží. Nejlepší spáči to provozují ve vaně plné horké vody a pěny a s hudbou. Když se rozhodnete spát sami, doporučuje se vzít si do postele alespoň mazlíka. Nejlépe plyšovou hračku, kterou můžete celou obejmout a krásně s ní usnout.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

FOTO: fotobanka Profimedia

Určete si, jak dlouho budete „slavit“. Jestli hodinu, dvě, nebo třeba celý den. Základem ale pořád je, nic jiného nedělat.