Hlavní obsah
 

Zemřel astronaut Al Worden, který kroužil kolem Měsíce

Ve středu 18. března odešla legenda amerického vesmírného programu Apollo, astronaut Alfred „Al” Worden. Byl pilotem velitelské sekce Apollo 15 a v roce 1971 sám kroužil okolo Měsíce v době, kdy na jeho povrchu přistáli David Scott a James „Jim” Irwin. Zemřel ve spánku v rehabilitačním centru v americkém Houstonu, informoval podle agentury AP jeho kamarád a kolega Tom Kallman. Bylo mu 88 let.

 
Zemřel astronaut Al Worden, který kroužil kolem Měsíce

Worden letěl k Měsíci v roce 1971 spolu s Davidem Scottem a Jimem Irwinem. Raketa Saturn 5 s velitelským a služebním modulem Endeavour odstartovala z floridského mysu Canaveral odpoledne 26. července 1971.

Teď vím, proč jsem tady. Ne pro bližší pohled na Měsíc, ale pro ohlédnutí zpět na náš domov, na Zemi.
Al Worden

Po třídenním letu se loď dostala na oběžnou dráhu nad Měsícem.

Jako pilot velitelského modulu Endeavour zůstal Worden na lunární oběžné dráze na palubě Endeavouru, zatímco Scott a Irwin sestoupili pomocí měsíčního modulu Falcon na povrch a vyzkoušeli první lunární elektromobil pro astronauty od úřadu NASA, takzvanou měsíční buginu.

První výstup do hlubokého vesmíru

Ještě před návratem na Zemi provedl Worden 5. srpna 1971 první výstup člověka do hlubokého vesmíru, aby 322 tisíc kilometrů od naší planety vyzvedl u servisního modulu kazety s filmy a daty přístrojů pro dálkové zkoumání Měsíce. „Venku“ byl jen 38 minut.

„Jde o dodnes rekordní vzdálenost od Země při takovém výstupu, pokud tedy nepočítáme samotné výstupy na Měsíci,” doplnil pro Novinky popularizátor kosmonautiky Milan Halousek, předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti. (Jinak úplně první výstup do volného vesmíru provedl 18. března 1965 sovětský kosmonaut Alexej Leonov.)

Mise Apollo 15 přistála 7. srpna večer v Tichém oceánu 530 km severně od Honolulu. Přistání bylo podle Encyklopedie kosmonautiky tvrdší než plánovaných 9,8 m/s, protože se jeden ze tří padáků neotevřel.

„Teď vím, proč jsem tady. Ne pro bližší pohled na Měsíc, ale pro ohlédnutí zpět na náš domov, na Zemi,“ řekl o misi Al Worden.

Apollo 15 byl jeho jediný vesmírný let. V roce 1975 odešel z NASA pracovat pro různé letecké společnosti.

Zmíněný Wordenův kolega Scott je podle AP jedním ze čtyř stále žijících lidí, kteří se prošli po povrchu našeho přirozeného kosmického souputníka. Irwin zemřel v roce 1991.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků