Hlavní obsah
Ministr školství Robert Plaga předává dárek žákovi první třídy na ZŠ Věry Čáslavské v Praze, kde děti dostaly vysvědčení. Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Žáci dostali vysvědčení, školní rok skončil

Žáci a studenti ve středu převzali vysvědčení za svou celoroční práci. Končí tím školní rok, který kvůli epidemii covidu-19 strávili po řadu týdnů výukou na dálku. Od čtvrtka začnou letní prázdniny.

Ministr školství Robert Plaga předává dárek žákovi první třídy na ZŠ Věry Čáslavské v Praze, kde děti dostaly vysvědčení. Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Žáci dostali vysvědčení, školní rok skončil

Hodnocení celoroční píle si odnáší zhruba 1,4 milionu žáků základních a středních škol.

Předávání vysvědčení si nenechal ujít ani ministr školství Robert Plaga (za ANO). Zakončení školního roku se zúčastnil u prvňáčků v ZŠ a MŠ Věry Čáslavské v Praze 6, kde měl rovněž slavnostně vyvést odcházející žáky devátých ročníků.

Někde se vysvědčení předává i netradičním způsobem. Např. žáci šesté třídy zlínské základní školy se ráno sešli před historickým autobusem, se kterým se pak vydali na vyhlídkovou jízdu po městě.

Učitel Krištof Lábsky předal 30. června vysvědčení žákům šesté třídy ze Základní školy Mikoláše Alše před historickým autobusem ve Zlíně.

Foto: Dalibor Glück, ČTK

Děti měly na předávání vysvědčení i Vinnetoua

Foto: Petr Kozelka, Právo

Děti ze ZŠ Jabloňany na Blanensku ho dostaly od indiánského náčelníka Vinnetoua, kterého ztělesnil kaskadér a herec Michal Bednář.

I v Mikulčicích zasažených tornádem

Také v Mikulčicích na Hodonínsku zasažených ve čtvrtek 24. června bouří si přišla část žáků, asi 30 ze 180, do školy pro vysvědčení.

Žáci si odnášejí vysvědčení ze základní školy v Mikulčicích na Hodonínsku. Obcí se 24. června přehnalo tornádo.

Foto: Igor Zehl, ČTK

Ředitel Michal Bešta řekl, že škola měla poškozenou střechu a okna, ale díky hasičům se ji podařilo rychle opravit. Desítky šatů dostala s vysvědčením dívka z Mikulčic, jejíž rodina přišla o dům.

Bouře s tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku ve čtvrtek večer poničila 1200 domů a více než sto je nutné strhnout. Zemřelo šest lidí.

MŠMT doporučilo více slovního hodnocení

Podobně jako v pololetí doporučilo ministerstvo školství i pro závěrečné hodnocení využít více toho slovního, případně v kombinaci s tradiční klasifikací.

Podle zjištění České školní inspekce ale v pololetí zůstala i přesto většina škol u známek. Slovní či kombinované hodnocení využila podle inspekce aspoň v některých třídách asi čtvrtina škol, velká část z nich ale takto hodnotila už dříve. Změnu v přístupu k závěrečnému hodnocení provedlo 15 procent základních a méně než desetina procenta středních škol.

V případě ZŠ šlo ve třetině případů o zavedení kombinovaného nebo slovního hodnocení ve všech třídách, ve zbytku šlo jen o některé třídy. Do budoucna uvažuje o slovním hodnocení dalších asi šest procent základních škol.

Letní tábory s testem

Řada dětí jako každý rok vyjede v létě na tábory, podmínkou účasti bude test na covid-19, potvrzení o očkování či o prodělané nákaze. Na začátku července se podle meteorologů ochladí. Většinou bude oblačno s teplotami mezi 20 až 24 stupni. Do lavic se děti vrátí ve středu 1. září.

Základní a střední školy byly v končícím školním roce kvůli epidemii covidu-19 pětinu až dvě třetiny času zavřené. Situace se lišila na různých stupních a typech škol.

Nejvíce času doma strávili středoškoláci. Naopak nejdéle byly třídy otevřené pro handicapované žáky speciálních škol. Více byly děti doma ve druhém pololetí, a to kvůli březnové vlně epidemie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků