Hlavní obsah
 

Vystřelit a zmizet. NASA zveřejnila strhující záběry z odběru vzorků na asteroidu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil neuvěřitelné video, na kterém se robotická paže TAGSAM sondy OSIRIS-REx pokouší nashromáždit vzorek hornin a prachu z planetky Bennu. Rameno se povrchu asteroidu dotýkalo podle předběžných dat asi šest sekund, než se aparát opět vzdálil na oběžnou dráhu kolem tělesa. Vědci z NASA nyní analyzují, jak byl odběr úspěšný.

 
Vystřelit a zmizet. NASA zveřejnila strhující záběry z odběru vzorků na asteroidu

Krátká videosekvence z odběru vzorků na kráteru Nightingale, skalní oblasti o průměru 16 metrů na severní polokouli celkově půlkilometrového Bennu, sestává podle NASA z 82 snímků, které pořídila speciální kamera SamCam nainstalovaná na sondě. Stalo se tak v noci na středu našeho času.

Sonda na Bennu, který je nyní přes 320 milionů kilometrů daleko od Země, přímo nepřistála, což ani neměla, ale dotkla se jeho povrchu svým ramenem TAGSAM – podle expertů asi metr od cílového předem vypočítaného místa. Zařízení pak mělo zachytit rozrušený povrchový materiál.

Je přímo vidět, jak paže po dosednutí rozvířila kamenitý povrch. Konkrétně se při odběru vzorků příslušný mechanismus krátce dotkl Bennu, vystřelil stlačený dusík, čímž na povrchu zvířil materiál, z něhož část sonda odebrala, než se opět vzdálila na orbitu.

Aparát OSIRIS-REx pomalu sestoupil ke kráteru na asteroidu, aby shromáždil ukázku vesmírné horniny, která se má později prozkoumat na Zemi. Bennu je 4,5 miliardy let staré kosmické těleso, které je pokryto kamennými úlomky. Podle vědců může obsahovat i určité poznatky o původu života na naší planetě.

Mise běžela podle předpokladu: sonda, kterou pro NASA zkonstruovala firma Lockheed Martin, nejprve opustila oběžnou dráhu planetky, a poté zhruba čtyři hodiny řízeně klesala k příslušnému místu pomocí svých motorů. Pokus o odběr vzorků na povrchu Bennu se odehrál ve středu v 0:12 SELČ, a to díky ramenu TAGSAM.

K dispozici jsou zdroje pro tři takovéto manévry, pokud ale bude tento pokus skutečně dostatečně úspěšný, což se aktuálně ověřuje, další odběry už nebudou třeba. NASA potřebuje získat nejméně 60 gramů tamního povrchového materiálu (prachu nebo štěrku).

Se vzorky zpět v září 2023

Robotický průzkumník OSIRIS-REx doletěl k Bennu, pro nás potenciálně nebezpečnému asteroidu, 4. prosince 2018. Na cestu se sonda vydala 8. září 2016, kdy ji do kosmu vynesla raketa Atlas 5.

Hned v prosinci 2018 sonda takzvaným spektrometrovým měřením během fáze přibližování k asteroidu odhalila na Bennu dokonce i stopy vody, které mohly původně patřit mateřskému tělesu, jehož rozpadem později tato planetka vznikla.

Na návrat domů by se sonda měla vydat přibližně v polovině příštího roku. Přistání se vzorky na Zemi NASA naplánovala na 24. září 2023.

Záznam: Sonda odebírá vzorky z asteroidu Bennu

Video: NASA TV

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků